fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Dyrektywa szansą dla polskich zarządzających

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Wciąż bardziej widoczne jest zainteresowanie zagranicznych inwestorów Polską niż polskich towarzystw zagranicznymi inwestorami
Liczę na to, że unijna dyrektywa UCITSIV zmieni ten stan rzeczy  - mówi Rz Roman Lewszyk, prezes Atlantic Fund Services, jedynego polskiego agenta transferowego posiadającego licencję na działanie w Luksemburgu. Przepisy, już obowiązujące na Zachodzie, w Polsce mają wejść w życie w przyszłym roku. Ich celem jest ułatwienie nabywania jednostek zagranicznych funduszy inwestycyjnych, a także zarządzanie nimi w państwie innym niż kraj zarejestrowania funduszu, np. w Polsce.  - Przyczyni się to do wzrostu konkurencyjności, a co za tym idzie, wyrównania opłat  - uważa Lewszyk.
W tej chwili są one bowiem jednymi z najwyższych w Europie.  UCITSIV składa się z kilku obszarów, m.in. usuwa bariery w dystrybucji i rejestracji funduszy w krajach UE oraz ułatwia łączenie funduszy transgranicznych. Według ekspertów to ważne, ponieważ w Europie istnieje ponad 40 tys. funduszy inwestycyjnych, a wiele z nich nie osiągnęło poziomu aktywów pozwalającego na regularną działalność.
- Dyrektywa pozwoli też polskim firmom zaistnieć w Europie. W przypadku funduszy zagranicznych skupiają się one bowiem tylko na największych spółkach z WIG20. Będziemy mogli mówić o nowej jakość inwestycji na rynkach lokalnych dla inwestorów globalnych  - zauważa Lewszyk.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA