fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Działacz Ruchu Palikota pozwał lidera PiS.

Krzysztof Sztandera, działacz Ruchu Palikota (RP), w piątek w warszawskim Sądzie Okręgowym złożył pozew przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Dlaczego? Bo w jednej z wypowiedzi dla TVP Info lider PiS określił sympatyków Ruchu „klonami Platformy".
– Nie jestem klonem. W konstytucji też brak takiego określenia – burzy się w rozmowie z „Rz" Krzysztof Sztandera.
– Kaczyński wielokrotnie nas obrażał, znieważając w ten sposób olbrzymią część polskiego społeczeństwa – dodaje Anna Grodzka, transseksualna posłanka Ruchu Palikota.
– Pozew nie był konsultowany z władzami Ruchu, ale podzielam zdanie autora – mówi „Rz" Małgorzata Prokop-Paczkowska, rzeczniczka RP.
– Palikot zapowiada, że jego ruch od teraz będzie poważnym ugrupowaniem, ale trudno w to uwierzyć – ocenia dr Artur Wołek, politolog z PAN. – Obawiam się, że będzie to „partia Ciciolin" (była gwiazda porno i włoska deputowana – red.), w porównaniu z którą Samoobrona była poważnym, populistycznym ugrupowaniem.
W pozwie, który poznała „Rz", Sztandera żąda m. in „najsurowszego ukarania i izolowania od społeczeństwa (...)". Chce też 200 tys. zł odszkodowania.
– Najważniejsze, by sąd kazał Kaczyńskiemu zniknąć z przestrzeni publicznej – zaznacza w rozmowie z „Rz".
W jego pozwie jest sporo innych oskarżeń pod adresem lidera PiS, m.in. o: „(...) fanatyczne, faszystowskie, pogardliwe, wrogie, uwłaczające, oczerniające, obżydliwe (pisownia oryginalna – red.), cyniczne obrażanie, pomawianie, zniesławianie (...) krzywdzenie i szkodzenie, niszczenie w wielkiej skali mojego zdrowia oraz notoryczne powodowanie wielu innych strat (...)".
A Sztandera zapowiada, że to nie koniec. – W ciągu tygodnia prześlę do sądu kolejne wnioski, wskazując w nich, jakich jeszcze przestępstw i zniewag dopuścił się Kaczyński wobec osób popierających Ruch Palikota – mówi.
Krzysztof Sztandera to 44-letni mieszkaniec Warszawy, który sam się określa jako „nauczyciel religijności" i „przewodnik duchowy". – Od lat jestem też zaangażowany na froncie wprowadzenia w Polsce społeczeństwa obywatelskiego, a nie religijnego – dodaje. Szczyci się tym, że blisko 13 lat temu wysłał do Sejmu wibrator. – Nawet mi za to nie podziękowano – skarży się „Rz".
Organizował też akcje antykatolickie. – Podczas, na szczęście ostatniej, wizyty wodza Watykanu Karola Wojtyły w Warszawie zorganizowałem akcję ulotkową. Setki oświadczeń posypały się na jego głowę – mówi z dumą.
Politycy PiS pozwu nie komentują.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA