fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Emerytura pomostowa: znikają stanowiska pracy w szczególnych warunkach

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Pracodawcy nie chcą płacić dodatkowych składek. Likwidują szkodliwe stanowiska i szantażują. Interpretują przepisy na niekorzyść pracowników
W pierwszym kwartale liczba stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zmalała o 4 tys.
– Nie mam wątpliwości, że spadek nie jest spowodowany poprawą warunków pracy. Po prostu stanowiska zostały zlikwidowane jako zbyt kosztowne. Zanim więc ktoś wystąpi o wpisanie do wykazu osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, zastanowi się, bo w czasach kryzysu pracodawcy łatwiej zwalniać – mówi Andrzej Strębski z OPZZ.
Czasami pracodawca, zanim sięgnie po zwolnienia, używa środków nacisku ocierających się o szantaż.
Osoby, które mogą się ubiegać w przyszłości o emeryturę pomostową, dowiadują się, że firma jest w trudnej sytuacji finansowej i nie może sobie pozwolić na dodatkowe składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Sugeruje się im, że będzie lepiej dla nich, by do sprawy nie powracali, bo przecież ważniejsze jest posiadanie pracy w ogóle, a nie troska o przyszłą emeryturę.
4278 osób pobierało w czerwcu 2011 r. emeryturę pomostową
– Ewentualnie pracodawca obiecuje, że do sprawy jeszcze wróci, ale to oznacza tylko, że kiedyś mogą mieć trudności z udowodnieniem pracy w szczególnych warunkach – mówi Waldemar Lutkowski z Forum Związków Zawodowych.
Problemem są też nieprecyzyjne przepisy ustawy pomostowej, które pracodawcy interpretują w wygodny dla siebie sposób.
326,9 tys. pracowników w 2010 roku pracowało w szczególnych warunkach
– Załącznik jest bardzo nieprecyzyjny i należy go zmienić tak, by wykluczał dowolność. Dziś zdarza się bowiem, że ludzie pracujący w takich samych warunkach, ale u różnych pracodawców, są różnie traktowani. Pracodawcy zręcznie wykorzystują zbyt ogólne warunki określone w załączniku – zwraca uwagę Bogdan Kubiak z NSZZ „Solidarność".
Oczywiście pracownicy, od których firma nie chce płacić składek na FEP, mogą się skarżyć do PIP. Korzystają z tej ścieżki, ale możliwości inspekcji są ograniczone. W konsekwencji 2/3 skarg dotyczących odmowy wpisania do ewidencji osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze kończy się odmową wpisu lub umorzeniem postępowania.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora t.zalewski@rp.pl
Zobacz serwisy
 
Nasz poradnik » Kodeks emerytalny
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA