fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Nowy kandydat na szefa KNF

Premier powołał nowego szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Jest nim Andrzej Jakubiak
Fotel szefa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego objął Andrzej Jakubiak. We wtorek premier Donald Tusk powołał dotychczasowego wiceprezydenta Warszawy na to stanowisko.
Andrzej Jakubiak od 2006 r. pracował  w stołecznym ratuszu, odpowiadał m.in. za nieruchomości i politykę lokalową. Wcześniej pracował przez 15 lat w Narodowym Banku Polskim, gdzie pełnił funkcje m.in. zastępcy dyrektora Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego i dyrektora Departamentu Prawnego. Przez 8 lat należał do zarządu banku centralnego. Pracował także w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej.
Kadencja obecnego przewodniczącego Stanisława Kluza oficjalnie zakończyła się 4 października. Zgodnie z prawem pełni ją jednak do czasu wyboru następny.
W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że szefem urzędu może zostać Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przez premierze. On sam jednak nie jest zainteresowany objęciem tej funkcji. Wcześniej wśród kandydatów pojawił Dariusz Daniluk, prezes BGK, Jerzy Pruski, szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wymieniany był także Jan Krzysztof Bielecki, Lesław Gajek, obecny wiceszef KNF i były prezes ZUS czy Wojciech Krześniak, doradca prezesa NBP i były szef nadzoru bankowego.
Przewodniczącego Komisji jednoosobowo powołuje premier, bez porozumienia z parlamentem.
KNF zajmuje się nadzorem nad bankami od 2008 r. Komisja powstała zaś dwa lata wcześniej, gdy przejęła kompetencje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Nadzoruje zatem także instytucje branży emerytalnej.
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA