fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Czerwony lód karłowatej planety

Obiekt 2007 OR10 (wizja artysty)
NASA
Lodowa karłowata planeta na obrzeżach Układu Słonecznego nie jest biała, lecz czerwona. To dzięki śladom atmosfery
Woda globu zwanego nieoficjalnie Snow White (Królewna Śnieżka) pochodzi z zastygłych wodnych wulkanów. Naukowcy odkryli tam cienką warstwę metanu.
– Możemy zobaczyć miły obrazek tego, co kiedyś było aktywnym małym światem z wodnymi wulkanami i atmosferą. Widzimy Śnieżkę w momencie, kiedy w ciągu 4,5 miliarda lat jej atmosfera już uleciała, zostały tylko jej ślady – powiedział prof. Mike Brown z California Institute of Technology, autor artykułu opisującego odkrycie w magazynie „Astrophysical Journal Letters".
Obiekt 2007 OR10 odkryto w 2007 roku w ramach pracy doktorskiej byłej studentki Browna Meg Schwamb. Obiega gwiazdę na skraju Układu Słonecznego, jest o połowę mniejsza od Plutona. To piąta co do wielkości planeta karłowata. Tuż po odkryciu Brown domyślał się – jak się okazało, niesłusznie – że odłamała się od innej  planety karłowatej o nazwie Haumea. Naukowiec nadał jej nazwę Królewna Śnieżka, domyślając się jej białego koloru.
Inny student Browna Adam Burgasser, obecnie profesor astronomii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, skonstruował specjalny instrument do obserwacji obiektów Pasa Kuipera. Instrument został dołączony do 6,5-metrowego teleskopu Magellan Baade w Chile.
Powierzchnia Królewny Śnieżki okazała się czerwona, ale obraz widmowy wykazał także obecność zamrożonej wody.
– To był dla nas szok – przyznał Brown. – Lód jest powszechny w Układzie Słonecznym, ale prawie zawsze biały. Połączenie koloru czerwonego i wody mówi mi: metan.
Badacz przyznaje, że obecność metanu będzie wymagać  potwierdzenia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA