fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Unijny budżet od kuchni

Bloomberg
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Komisja Europejska przedstawiła propozycje unijnych wydatków w latach 2014-20. Agencja DPA analizuje szczegóły dotychczasowych budżetów
Jak duży jest?
Obecnie wieloletni budżet Unii, na lata 2007-13, wynosi 926 mld euro po stronie wydatków, co stanowi nieco ponad 1 proc. produktu krajowego brutto całej Wspólnoty. Dla 2011 r. ustalono go na wysokości 126,5 mld euro.
Kto decyduje?
Komisja Europejska proponuje, ile trzeba by wydać oraz wskazuje na co w okresie 7 lat. Ostateczną decyzję podejmują jednak jednogłośnie rządy krajów Unii, po uzyskaniu aprobaty dla projektu od Parlamentu Europejskiego.
Każdego roku są prowadzone negocjacje w sprawie korygowania wydatków w 7- letnim okresie. W tym zakresie parlament ma takie same uprawnienia co rządy krajów Unii.
Co składa się na budżet?
Według danych z 2011 r. 75 proc. pochodzi z wkładów krajów członkowskich, w granicy ok. 1 proc. ich dochodu narodowego brutto. 13 proc. pochodzi z poboru podatku VAT, 11 proc. z ceł od importu z krajów spoza bloku oraz cukru, a 1 proc. z innych źródeł, np. z tytułu podatków od pracowników unijnych urzędów i wkładów krajów spoza Unii w niektóre unijne programy.
Dokąd trafiają pieniądze? (dane z 2007-2013 r.)
Rolnictwo otrzymuje 42,5 proc., uboższe regiony w ramach pomocy na wyrównywanie różnic — 35,5, transport i badania naukowe — 9, administracja — 6, polityka zagraniczna — 5,5, wymiar sprawiedliwości i migracja — 1,5 proc.
Jak dużo w tym przekrętów?
Europejski Trybunał Audytorów, taka unijna NIK, nie aprobował przez ostatnie 16 lat sprawozdań głównie z powodu nieprawidłowości w rolnictwie i wydatkach na regiony. Komisja Europejska podkreśla jednak, że współczynnik błędu, 2 — 5 proc. nie jest duży. Wskazuje też, że błędy nie oznaczają oszustwa. Podejrzenia o przekręty dotyczą tylko małej części budżetu, zaledwie 0,2 proc.
Kto korzysta?
Na podstawie opracowania brytyjskiego resortu finansów, który wykorzystał dane za 2008 r. największymi płatnikami netto do unijnego budżetu są (według wielkości wpłat): Niemcy, Włochy, Holandia, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Austria, Finlandia i Cypr.
Słowenia i Malta otrzymują z grubsza tyle samo., ile wpłacają.
Z kolei największymi beneficjentami unijnego budżetu są: Grecja, Polska, Portugalia, Hiszpania, Belgia, Rumunia, Luksemburg, Węgry, Czechy, Litwa, Słowacja, Bułgaria, Irlandia, Łotwa i Estonia.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA