fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Mniej biurokracji w urzędach

Fotorzepa, Darek Golik
Od piątku będzie można, nie ruszając się z domu, zarejestrować działalność gospodarczą i załatwić przez Internet sprawy ZUS-owskie i podatkowe
Umożliwi to wchodząca w życie od piątku ustawa dotycząca likwidacji barier w administracji.

Rejestracja online

Dzięki temu już jutro ruszy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będzie to elektroniczna baza przedsiębiorców prowadzona przez ministra gospodarki. Najważniejszym zadaniem
CEIDG będzie ewidencjonowanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz udostępnianie wybranych informacji o nich. W tej chwili każda gmina ma własną bazę danych, prowadzoną według swoich zasad. Nie ma pomiędzy nimi wymiany informacji.
Dzięki CEIDG będzie można założyć firmę, korzystając z domowego komputera.
Od 1 lipca będzie można bowiem zarejestrować działalność gospodarczą przez Internet. Od tego dnia zostanie uruchomiona strona dostępna pod adresami: www.firma.gov.pl oraz www.ceidg.gov.pl.
– Za pomocą jednego wniosku będzie można nie tylko zarejestrować firmę, ale także zgłosić płatnika składek ZUS, urzędu skarbowego oraz uzyskać REGON w GUS – mówi Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki. – Taki wniosek musi być opatrzony albo kwalifikowanym e-podpisem (który ma niewiele osób), albo profilem zaufanym. Ten zaś jest powszechnie dostępny w urzędach skarbowych. Nic nie trzeba za niego płacić.

W jeden dzień

– Przedsiębiorca będzie mógł albo sam zarejestrować się za pomocą tych stron, albo wydrukować wniosek i złożyć go w gminie, a ta go zarejestruje – dodaje wiceminister Dariusz Bogdan. Zmienią się także formularze, będzie mianowicie jeden i do rejestracji, i do zmian w działalności, a także do jej likwidacji. W tej ewidencji będzie można sprawdzić też na przykład, czy dany przedsiębiorca był karany i czy firma faktycznie istnieje.
– Naszym celem jest umożliwienie zarejestrowania firmy w jeden dzień. Są to nowe rozwiązania, które wymagają czasu, by je w pełni wdrożyć. W związku z tym liczymy na dobrą współpracę z samorządami i organami administracji publicznej – dodaje wiceminister.
Gminy będą miały pół roku na przekazanie centralnej ewidencji swoich baz danych.
Od nowego roku będzie można także złożyć deklarację VAT-R za pośrednictwem tego systemu, tj. CEIDG.

Gminy sceptyczne

W praktyce nie będzie aż tak różowo – uważa wiele gmin. Na pewno długo jeszcze będzie trwało spore zamieszanie.
– Wielu przedsiębiorców rejestrowało się w ewidencji dawno, kiedy obowiązywały inne zasady i formularze – mówi Ireneusz Majewski, kierownik oddziału ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta w Poznaniu. – Swoje dane – wyjaśnia – powinni już dawno zaktualizować, zwłaszcza gdy chodzi o przedmiot prowadzonej działalności. Niestety, wielu z nich to zaniedbało, co może mieć poważne konsekwencje. Z chwilą bowiem przekazania bazy danych gminy do centralnego rejestru nie będzie widać w nowym, centralnym rejestrze przedmiotu ich działalności.
Z tego powodu mogą mieć problemy z zaciąganiem kredytu lub z wygraniem przetargu, ponieważ ani banki, ani urzędnicy nie zweryfikują podanych przez te firmy danych. Skala zjawiska jest ogromna. W Poznaniu jest zarejestrowanych 80 tys. przedsiębiorców, z tego 30 tys. nie zaktualizowało swoich danych.
– Staramy się sukcesywnie ich zawiadamiać. Kolejki na korytarzach są ogromne. Ale są takie gminy – dodaje Majewski– które się tym nie przejmują i planują przekazać swoje bazy danych bez tych poprawek. Przedsiębiorców mogą więc czekać poważne kłopoty.
Podstawa prawna:
Adam Szejnfeld | przewodniczący sejmowej komisji „Przyjazne państwo"
Celem ustawy jest ograniczenie biurokracji, obniżenie kosztów działalności gospodarczej. Tam, gdzie jest to możliwe, znosimy także zezwolenia. Pod warunkiem oczywiście, że nie wymaga ich prawo unijne ani nie koliduje to z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Złagodnieją też sankcje karne nakładane na przedsiębiorców. Obecnie są  tak surowe, że ich zastosowanie może spowodować bankructwo.
Mec. Katarzyna Urbańska | z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Zmiany likwidują wiele absurdów, jak np. obowiązek prowadzenia w dużych sklepach oddzielnych kas fiskalnych na stoiskach z alkoholem. Dzięki temu jest szansa na to, że zmniejszą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a dzięki wprowadzeniu oświadczeń przedsiębiorcy mniej czasu spędzą w urzędach.
Ludwik Węgrzyn | ekspert Związku Powiatów Polskich
Jesteśmy pozytywnie nastawieni do tej ustawy. Administracja publiczna musi się zmienić. To nieuniknione. Wszyscy narzekają na bezduszność urzędników. Tymczasem prawda jest taka, że krępuje ich gorset przepisów. Dopóki prawo się nie zmieni, to i urzędnik nie ma na to szans. Mamy nowe przepisy, to teraz potrzebna będzie jeszcze zmiana w mentalności ludzi. Czy to się uda? Czas pokaże.
Jakie jeszcze zmiany czekają firmy
- Będą niższe opłaty rejestracyjne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z 1 tys. zł (spółki kapitałowe) i 750 zł (spółki osobowe) zostaną obniżone do 500 zł dla pierwszego wniosku o wpis do KRS. Opłata w KRS zmniejszy się z 400 do 250 zł.
- Osoba fizyczna będzie mogła przekształcić swoją działalność w dowolną spółkę handlową. Nie będzie musiała, tak jak jest obecnie, najpierw likwidować swojej firmy, co jest kosztowne i czasochłonne, a dopiero potem zakładać spółkę.
- Będzie obniżony górny limit kary pieniężnej wobec podmiotu zbiorowego z 20 mln zł do 5 mln zł, nie więcej jednak niż 3 proc. przychodu osiągniętego w roku popełnienia czynu zabronionego (obecnie jest to 10 proc.).
Czytaj też artykuły:
 
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA