fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Spadnie liczba operatorów numerów alarmowych

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
O prawie 4 tysiące etatów zmniejszy się zatrudnienie w centrachpowiadamiania ratunkowego
Tak wynika z projektowanych zmian w ustawie o zarządzaniu kryzysowym przygotowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W środę (22 czerwca 2011 r.) ich założenia przyjął rząd.
Projekt zakłada, że jedno centrum powiadamiania ratunkowego jest tworzone dla województwa liczącego co najmniej 1 mln mieszkańców. Centra będą stopniowo rozszerzały swój zasięg poprzez przyłączanie kolejnych powiatów.
– Obecnie takie centrum funkcjonuje w Krakowie. W tym roku planowane jest uruchomienie 16 kolejnych ośrodków, po jednym w każdym województwie (w mazowieckim będą dwa: w Radomiu i Warszawie) – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.
W każdym centrum zatrudniani będą operatorzy numeru alarmowego. Projekt założeń określa wymogi, jakie powinni spełniać pracownicy na tym stanowisku. Osoby, które mają kwalifikacje wymagane dla dyżurnego policji, nie będą musiały obowiązkowo odbywać szkolenia dla operatorów numerów alarmowych.
Formalnie operator będzie pracownikiem urzędu wojewódzkiego. Nie będzie jednak członkiem korpusu służby cywilnej. Stosunek pracy nawiązywany będzie na podstawie ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych.
Projekt zakłada znaczne obniżanie wydatków na organizację centrów powiadamiania ratunkowego. Z tego też względu planuje się znaczne zmniejszenie przewidywanej wcześniej liczby operatorów numerów alarmowych.
Przykładowo: w województwie śląskim liczba stanowisk zmniejszy się z planowanych 116 do 19. W mazowieckim ze 132 do 21, a w zachodniopomorskim z 42 do siedmiu. Według obecnych kryteriów przewiduje się maksymalnie 815 etatów. Może być ich mniej, jeśli zatrudnione zostaną osoby, które obecnie odbierają numery alarmowe.
Ile zarobi operator numeru powiadamiania ratunkowego? Proponuje się 3 tys. zł razem z kosztami płaconymi przez pracodawcę (brutto).
Projekt przewiduje też konieczność zapewnienia osób do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności w urzędach wojewódzkich i w urzędzie obsługującym ministra właściwego ds. wewnętrznych. Ma się to jednak odbyć na zasadzie wewnętrznych przesunięć etatów i racjonalizacji zatrudnienia.
etap legislacyjny: Rządowe Centrum Legislacji opracuje projekt
Więcej w serwisie:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA