fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Muzeum Narodowe: Dziesięć miesięcy do nowoczesności

Materiały Promocyjne
15 lipca największa instytucja muzealna w Polsce zostanie zamknięta dla zwiedzających. Na blisko rok. – To ostatni moment na zmiany. Przecież od maja będziemy obchodzić 150-lecie istnienia – mówi dyrektor Agnieszka Morawińska
Mamy piękny obiekt, ale zbudowany w 1938 r. i od tamtej pory nieremontowany. Zbiory rozrosły się, a przestrzeń ekspozycyjna i magazynowa nie – kreśli sytuację szefowa muzeum. Czytaj więcej w Życiu Warszawy
Jej zdaniem, nadszedł czas na dostosowanie MNW do międzynarodowych standardów. Od chwili objęcia stanowiska w listopadzie zajęła się przygotowaniem projektu zmian. Ale do jego realizacji potrzeba pieniędzy obiecanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wczoraj resort potwierdził przyznanie funduszy.
– 15 mln zł na „przebudowę i rearanżację galerii w gmachu głównym" to gwarancja wiążąca – oświadczył rzecznik ministerstwa Maciej Babczyński. – MKiDN ponownie potwierdziło dyrekcji muzeum, iż posiada zabezpieczone środki na realizację tej inwestycji.
Jednoznaczne stanowisko ministerstwa pozwala na rozpoczęcie przetargów na remonty już od początku przyszłego tygodnia. Prace podzielone na cztery etapy rozpoczną się więc w terminie – 15 lipca.

Galerie z XXI wieku

– W pierwszym etapie będzie to doprowadzenie galerii do cywilizowanego, godnego XXI wieku stanu – podkreśla dyrektor Morawińska.
Oznacza to nie tylko remont pomieszczeń ekspozycyjnych i inne ich rozplanowanie. Ale też – co wydaje się prozaiczne – montaż odpowiedniego oświetlenia.
Drugim etapem będzie remont sali kinowej, która nie spełnia dziś warunków bezpieczeństwa, oraz muzealnej kawiarni.
Trzecia faza obejmuje zmodernizowanie m.in. dziedzińca głównego oraz udostępnienie, zamkniętego do tej pory dla gości, dziedzińca Lorentza. Ich przebudowa pozwoli przekształcać je w zależności od potrzeb. Przykryta fontanna posłuży np. za scenę teatralną, a ekran zawieszony na ścianie budynku zmieni przestrzeń w letnie kino. Będzie tu także można zorganizować zewnętrzną galerię.
—współpraca nat
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA