fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Mundurowi na emeryturę po 25 latach pracy

Policjant
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Mundurowe związki zawodowe wstępnie zgadzają się, aby w przyszłości funkcjonariusze przechodzili na emeryturę po 25 latach służby
Mundurowe związki zawodowe wstępnie zgadzają się, by w przyszłości funkcjonariusze przechodzili na emeryturę po 25 latach. Ich zdaniem nie powinien jednak obowiązywać wymóg skończonych 50 lat
– Jest wyraźny postęp. Jeśli chodzi o założenia do ustawy emerytalnej mamy osiągnięte porozumienie co do podstawowych kryteriów – uważa Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów.
Funkcjonariusze służb mundurowych powinni mieć prawo do emerytury po 25 latach służby bez względu na wiek – taką propozycję związkowcy przedstawili w środę Michałowi Boniemu, ministrowi w KPRM, w czasie kolejnego spotkania rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą systemu emerytur mundurowych.
15 lat służby pełni teraz funkcjonariusz, by dostać minimalną emeryturę, 40 proc. uposażenia
Zdaniem Boniego to krok do przodu, ale powinien obowiązywać też limit wieku, czyli 50 lat. – Analizujemy skutki finansowe obu rozwiązań – dodaje minister. – Mówimy o osobach, które wejdą do służby, dla których te rozwiązania zaczną funkcjonować po 2035 roku. Wtedy nasza aktywność zawodowa będzie dłuższa i będziemy dłużej żyli – uważa Boni.
Uchwalenie reformy jeszcze w tej kadencji Sejmu jest mało prawdopodobne. – Mówimy o zawarciu porozumienia, które będzie określało ramy przyszłych rozwiązań, ale jest mało prawdopodobne, żeby mogło ono wejść w życie 1 stycznia 2012 r., chyba, że porozumienie zostałoby szybko osiągnięte – przyznał Boni.
Również przewodniczący NSZZ Policjantów ocenił, że szanse na przyjęcie zmian przed jesiennymi wyborami są znikome. – Dzisiaj już nikt nie będzie pracował nad tym projektem ustawy, ponieważ z chwilą zakończenia prac parlamentu wszystkie projekty upadają – zaznaczył Duda.
Kolejne spotkanie 5 lipca.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA