fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Księgowość internetowa rośnie w siłę

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Tradycyjnym biurom księgowym rośnie konkurencja w postaci księgowości online. Jest tańsza i przez to atrakcyjniejsza, przede wszystkim dla małych firm
Z raportu „Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011", opracowanym przez firmę inFakt.pl wraz z agencją badawczą 4P research mix. wynika, że już ponad 50 proc. mikro- i małych firm korzysta z usług zewnętrznych biur rachunkowych, 12 proc. zatrudnia księgowego, a 37 proc. przedsiębiorców samodzielnie prowadzi swoją księgowość, z czego 9 proc. wykorzystuje do tego aplikacje online ze wsparciem księgowych, a kolejne 12 proc. ma zamiar przejść na księgowość online w ciągu najbliższego roku.
Zdaniem przedstawicieli branży nowe technologie zmieniają specyfikę zawodu księgowego. Nowoczesny księgowy to przede wszystkim konsultant, służący wsparciem w kwestiach podatkowo-prawnych i optymalizacji kosztów.
— Na rynku księgowości następuje podobna zmiana, jaka kilka lat temu miała miejsce w bankowości. Dziś bankowość internetowa jest standardem, a księgowość online jest podobną zmianą dla przedsiębiorców – komentuje Wiktor Sarota, prezes inFakt.pl.
Korzystając z aplikacji do księgowości online przedsiębiorca sam wykonuje proste czynności:  wystawia faktury, wprowadza koszty, pisze raporty księgowe. Zawodowi księgowi wspierają go przez telefon, mail lub chat. Dzięki temu ma aktualną wiedzę na temat finansów swojej firmy.
Argumentem przemawiającym za księgowością online jest jej cena. Ankietowani pytani o miesięczny koszt prowadzenia księgowości przez biura rachunkowe wskazywali najczęściej przedziały między  101-200 zł netto ( 38 proc.) i 201-500 zł netto (32 proc.).
Tymczasem prowadzenie księgowości za pomocą aplikacji online kosztuje ok. 200 zł rocznie.
Wśród problemów, z którymi stykają się przedsiębiorcy podczas współpracy z tradycyjnymi biurami rachunkowymi, najbardziej uciążliwa okazała się konieczność dowożenia dokumentów do biura (60 proc.).
Dodatkowo ankietowani wskazywali na brak lub niski poziom doradztwa w zakresie optymalizacji kosztów (42 proc.), konieczność prowadzenia równoległej ewidencji księgowej w firmie (30 proc.), brak wcześniejszej informacji o wysokości podatku (29 proc.) oraz brak odpowiedzialności ze strony biura za ewentualne błędy w ewidencji i potencjalne kary ze strony US lub ZUS (27 proc.).
Według danych GUS za I kwartał 2011 r., w Polsce działa 42 718 podmiotów prowadzących usługi w zakresie księgowości. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma ok. 21 tys. członków, a według danych Ministerstwa Finansów pod koniec maja certyfikat księgowy posiada prawie 51 tys. osób.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA