fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Błędy medyczne w Internecie opiszą lekarze

www.sxc.hu
Ruszył portal internetowy, na którym lekarze rodzinni mogą anonimowo zgłaszać incydenty związane z bezpieczeństwem pacjenta
O zdarzeniach niepożądanych w podstawowej opiece zdrowotnej lekarze poinformują na stronie Bezpieczna Opieka Podstawowa pod adresem http://blnsk.umed.lodz.pl/bop/index.php.
Portal jest pierwszym w Polsce systemem przeznaczonym do poufnego zgłaszania incydentów medycznych przez lekarzy. Powstał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi z wykorzystaniem środków unijnych.
– Serwis ma umożliwić lekarzom i członkom zespołu podstawowej opieki zdrowotnej wymianę informacji między sobą. Ma to zapobiegać w przyszłości incydentom związanym z bezpieczeństwem pacjenta. Chcemy na początku zachęcić medyków rodzinnych, aby dzielili się doświadczeniami z innymi profesjonalistami medycznymi – mówi dr Maciej Godycki-Ćwirko, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych i współtwórca portalu.
Zaznacza, że celem serwisu nie jest wykrywanie i karanie osób informujących o incydentach. Lekarz rodzinny czy pielęgniarka, którzy popełnili pomyłkę związaną ze zdrowiem pacjenta, mogą natomiast dobrowolnie i anonimowo przyznać się do błędu, wskazując, jak do tego doszło. Dzięki temu personel medyczny nauczy się na doświadczeniu innych, a pacjenci będą mniej narażeni na podobne pomyłki i szkody w przyszłości.
Dr Godycki-Ćwirko wskazuje także, że teraz polscy lekarze informacje o incydentach medycznych mogą czerpać jedynie ze spisu zdarzeń niepożądanych w medycynie, które na podstawie skarg pacjentów ewidencjonują izby lekarskie.
Zgłoszenia na portalu BOP są anonimowe, rejestrowane w systemie uniemożliwiającym identyfikację osoby zgłaszającej. Składa się on z dwóch elementów – formularza zgłoszenia i zbioru incydentów.
Do stworzenia ogólnopolskiego systemu raportowania o błędach medycznych w szpitalach zobowiązał się polski rząd, który nie wprowadził jeszcze do porządku prawnego rekomendacji Rady Europy z 2005 r. dotyczącej zapobiegania zdarzeniom niepożądanym.
Sześć lat temu Rada Europy zalecała, aby każdy kraj UE stworzył system umożliwiający personelowi medycznemu zgłaszanie błędów medycznych lub pomyłek lekarskich i pielęgniarskich. Działają one już m.in. w Danii, Szwecji, Niemczech.
W razie mniej znaczącego błędu winowajca jest zwolniony z odpowiedzialności, a opis zdarzenia trafia do raportu, gdzie służby medyczne analizują go i wyciągają wnioski. Na całym świecie na każde 100 tys. konsultacji notuje się od pięciu do 80 incydentów dotyczących bezpieczeństwa pacjenta, tj. 37 – 600 dziennie.
Czytaj też:
 
Zobacz:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA