fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kilkanaście miliardów na największe inwestycje w tym roku

Polskie złotówki
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
We Włocławku rusza dziś jedna z największych instalacji petrochemicznych w Polsce. Ogromne inwestycje będą uruchomione także w energetyce, motoryzacji i branży chemicznej. Wartość największych projektów oddawanych w tym roku sięgnie kilkunastu miliardów złotych
PKN Orlen uroczyście, z udziałem premiera Donalda Tuska, uruchamia dzisiaj we Włocławku gigantyczną instalację petrochemiczną. Posłuży do produkcji włókien poliestrowych i poliamidowych o wyjątkowej wytrzymałości. – Instalacja ta to przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym dla naszego przemysłu petrochemicznego zarówno ze względu na skalę produkcji, zastosowanie nowoczesnych technologii, jak i zainwestowany kapitał – mówi „Rz" Jacek Krawiec, prezes Orlenu.
Włocławski projekt wart jest około 1 mld euro. Inwestycja PKN jest drugą w sektorze na taką skalę, zakończoną w tym roku. W marcu gdańska grupa Lotos, drugi po Orlenie producent paliwa w Polsce, zakończyła rozbudowę swojej głównej rafinerii. Program inwestycyjny 10+, wart ponad 5 mld zł, umożliwił firmie zwiększenie przerobu ropy.
Projekty te należą do największych i najdroższych przedsięwzięć produkcyjnych, oddawanych w tym roku do użytku w Polsce. Ale będą kolejne. Na przełomie III i IV kwartału uruchomiony ma zostać nowy blok w Elektrowni Bełchatów, którego budowę rozpoczęto ponad trzy lata temu. Jego moc sięgnie 858 megawatów. Wartość tej inwestycji przekracza 5 mld zł. Także w tym roku oddane do użytku będzie nowe pole wydobywcze Stefanów w LW Bogdance. Na budowę nowego szybu i system transportu węgla lubelska spółka wydała ok. 250 mln zł. Jastrzębska Spółka Węglowa zainwestowała natomiast w nowy kompleks ścianowy do kopalni Borynia-Zofiówka o wartości 122 mln zł.
Wielkie inwestycje realizuje się również w energetyce odnawialnej. Firmy EDP Renowables, RWE, Enerco i Fornax planują uruchomić w tym roku kilka farm wiatrowych. Każda z nich będzie miała kilkadziesiąt MW mocy. Łączny koszt tych przedsięwzięć sięga 1,7 mld zł.
Państwowa firma Gaz System ma natomiast oddać w tym roku kilka gazociągów – m.in. łączące nasz system przesyłu z niemieckim i czeskim. Łączne nakłady na uruchamiane w tym roku projekty przekroczą 430 mln zł.
Wiele inwestuje też branża chemiczna. Do największych należy uruchomiona wiosną w Puławach instalacja do separacji powietrza (tzw. tlenownia) oraz rozbudowana linia produkcji amoniaku i mocznika. Zakłady Azotowe Puławy i Air Liquide Polska wydały na ten projekt łącznie ok. 500 mln zł. Na początku roku w Kędzierzynie uruchomiono natomiast nową instalację kwasu azotowego wartą ok. 300 mln zł.
Motoryzacja też nie zostaje w tyle. 120 mln euro warta jest rozbudowa pod nowe auto zakładów Opla w Gliwicach należących do General Motors Manufacturing Poland. Ma ruszyć
14 października. Równowartość 1,4 mld zł wydano na uruchomioną w ubiegłym miesiącu produkcję Lancii Ypsilon w tyskiej fabryce Fiat Auto Poland. W tym roku ma ruszyć nowa linia produkcji tarcz hamulcowych w zakładach Brembo w Dąbrowie Górniczej. Włoski koncern zainwestował w rozbudowę zakładu blisko 250 mln zł.
Ponad 100 mln zł na inwestycje, które będą oddane w tym roku, wydały też obuwnicza firma NG2 oraz produkującą ceramikę Grupa Paradyż.
Ożywienie inwestycyjne w sektorze prywatnym zaczynają potwierdzać również inne dane. Wolumen kredytów dla przedsiębiorstw wzrósł w kwietniu o 6,4 proc. w ujęciu rocznym.
—kbac, jp, mak, a. ła, adw, trf
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA