fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca

Szczery uśmiech to wydajna praca

Nie uśmiechaj się w pracy w sztuczny sposób, bo narazisz na szwank swoją wiarygodność
PantherMedia
Udawany uśmiech obniża nastrój i prowadzi do obniżenia wydajności w pracy. Najbardziej wrażliwe na jego negatywne działanie są kobiety
Przed fałszywym uśmieszkiem przestrzegają naukowcy z Michigan State University. Naukowcy obserwowali zachowanie kierowców autobusów. Wśród nich były zarówno mężczyźni, jak i panie.
Okazało się, że udawanie radości nie popłaca. U badanych osób wywoływało ono obniżenie nastroju i gorszą pracę. Efekt był najbardziej widoczny w przypadku kobiet.
- Uśmiech dla samego uśmiechu może prowadzić do emocjonalnego wyczerpania i do wycofania – twierdzi prowadzący badanie Brent Scott.
Uczeni poprosili badanych o zastosowanie jeszcze innej techniki. Ich zadaniem była zmiana myślenia na bardziej pozytywne. Mogli np. przypomnieć sobie coś miłego, albo postarać się zmienić postrzeganie obecnej sytuacji. Ta technika okazała się skuteczna w podnoszeniu nastroju. Panie reagowały na nią bardziej intensywnie.
Niestety, również drugi sposób nie jest bez wad. Uczeni przestrzegają, że stosując go, można stracić na autentyczności. – Rzeczywiście, pielęgnujesz pozytywne emocje, ale ostatecznie możesz przestać czuć się sobą – ostrzega Scott.
A może śmiech przez łzy?
Więcej w lifestylowym serwisie Warszawianki.pl
Źródło: warszawianki.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA