fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kurczy się rosyjskie społeczenstwo

Moskwa
AFP
Iwona Trusewicz
O 2,2 mln zmniejszyło się rosyjskie społeczeństwo w ciągu ostatnich ośmiu lat. Przybywa za to imigrantów.
Opublikowane dziś przez Rosyjską gazetę wyniki spisu powszechnego z października 2010 r świadczą, że Rosja się wyludnia. Dziś ma o 1,6 proc. obywateli mniej czyli 142,9 mln ludzi.
W porównaniu z poprzednim spisem z 2002 r w 63 regionach spadła liczba mieszkańców, a wzrosła w 20.
Najwyższe zaludnienie jest w okręgu centralnym, nadwołżańskim oraz syberyjskim. Prawie 74 proc. mieszka w miastach. Migracja do miast jest bardzo niewielka. W ciągu 8 lat przybyło 0,4 pkt proc..
Najszybciej przybiera Moskwa - wzrost o 11 proc. do 11,5 mln mieszkańców, co stanowi 8 proc. wszystkich Rosjan. W St. Petersburgu mieszka 4,8 mln.
Nie tylko tendencja spadkowa się utrzymuje, ale też dominacja kobiet nad mężczyznami. Jest ich w Rosji już o 10,5 miliona więcej ( w 2002 r było to o 9,9 mln).
Wpływ na to ma przede wszystkim najwyższa w Europie umieralność wśród mężczyzn. Średnio Rosjanin dożywa 61 lat, podczas gdy Rosjanka - 73 lat.
Przyczyną jest przede wszystkim alkoholizm. Rosjanin wypija rocznie najwięcej spirytusu na świecie — 15,2 l. To dwa razy więcej niż średnia krajów OECD. Alkoholików jest ponad 3 mln. Rocznie umiera z przepicia 80 tys., a gospodarka traci ok. 50 mld dol..
Rosyjskie społeczeństwo się starzeje, bowiem spada liczba urodzeń. Najdynamiczniej rozwija się natomiast migracja. Co roku z byłych rosyjskich republik przesiedla się do Rosji ok. 200 tys. ludzi.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA