fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Podatek od sprzedaży auta wycofanego z firmy

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której wykorzystuje samochód osobowy. W roku 2007 samochód ten został zaliczony do środków trwałych, a odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów. W marcu 2010 r. samochód przeznaczył na potrzeby osobiste i wykreślił z ewidencji środków trwałych. W lipcu 2010 r. samochód został sprzedany.
Czy kwotę uzyskaną z tytułu tej sprzedaży należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej czy należy ją potraktować jako przychód ze sprzedaży rzeczy, który podlega opodatkowaniu, gdy sprzedaż następuje przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie?
W przedstawionym stanie faktycznym, kwotę uzyskaną ze sprzedaży samochodu należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Wykreślenie samochodu z ewidencji środków trwałych skutkuje wycofaniem go jako składnika majątku z działalności gospodarczej i jest obojętne podatkowo.
Natomiast przychód z odpłatnego zbycia tego samochodu, nawet, jeśli przed zbyciem został wycofany z działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu w ramach prowadzonej działalności, o ile zbycie to nastąpiło przed upływem 6 lat licząc od końca miesiąca w którym samochód (jako składnik majątku) został wycofany z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 2 pkt 3 updof).
Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA