fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Darowizna Koreanki powodem dymisji w Japonii

Seiji Maehara
AFP
Tokio. Szef japońskiej dyplomacji podał się do dymisji, bo przyjął darowiznę od obywatelki Korei Południowej
48-letni Seiji Maehara otrzymał 50 tysięcy  jenów, czyli około  600 dolarów, od znajomej  z czasów dzieciństwa. Problem w tym, że jest ona mieszkającą od urodzenia w Japonii obywatelką Korei Południowej. A w świetle japońskiego prawa zakazane jest finansowanie działalności politycznej ze środków pochodzących z zagranicy. Ma to zapobiec obcym wpływom na  japońską politykę.
O japońskim ministrze spraw zagranicznych mówiło się dotąd jako o następcy premiera Naoto Kana. Teraz nie tylko stracił szanse na objęcie tego stanowiska, ale i przysporzył kłopotów – i tak niecieszącemu się popularnością – szefowi rządu. Kan walczy bowiem o zachowanie urzędu i zmaga się z podziałami w rządzącej Partii Demokratycznej.
– Przepraszam Japończyków za to, że odchodzę już po sześciu miesiącach oraz za wywołanie atmosfery nieufności wokół problemu finansowania działalności politycznej, jaki był moim udziałem – oświadczył skruszony Maehara. Początkowo liczył, że sprawa rozejdzie się po kościach, ale opozycja była nieustępliwa.
W liczącej ponad 127 milionów mieszkańców Japonii Koreańczycy stanowią najliczniejszą mniejszość. Mieszka ich tam około miliona. Większość posiada status resident aliens – cudzoziemców z prawem stałego pobytu.
Taki status ma także znajoma byłego już szefa MSZ. Chociaż urodziła się w Kioto, nie posiada japońskiego obywatelstwa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA