fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Żółty pająk atakuje Mazdy

Flickr
Japoński koncern motoryzacyjny Mazda zmuszony został do ogłoszenia w USA, Kanadzie i Meksyku akcji przywoławczej dla 65 tysięcy aut. Wszystko przez pająki
Właśnie ten model upodobały sobie pająki, które uznały, że odpowietrznik zbiorników paliwa  tego modelu jest najlepszym miejsce na utkanie pajęczyny.
Winnym zamieszania jest pająk o żółtym odwłoku, którego długość dochodzi o półtora centymetra. Jego polska nazwa to kolczak zbrojny  (łac.  Cheiracanthium punctorium), bardzo popularny nie tylko na zachodniej półkuli , ale  także w Austrii, wschodnich Niemczech i Polsce. Samice tego gatunku najczęściej składają jajka na łodygach traw kilkanaście centymetrów nad ziemią. Teraz jednak uznały, że  odpowietrznik  zbiornika  paliwa  najlepiej sprzedającego się modelu Mazdy nadaje się do tego  bardziej.
—Nie ma żadnego powodu, dla którego ten akurat pająk  upodobał sobie   ten model naszego auta — tłumaczył rzecznik Mazdy Jeremy Barnes. Zażartował, że zapewne temu gatunkowi pajęczaków spodobał się model zoom-zoom — chluba firmy. —Ale tak naprawdę sprawa jest dość poważna — wyjaśnił, bo gęsta pajęczyna otaczając odpowietrzacz może okazać się bardzo niebezpieczna, bo i  sama pajęczyna , nie mówiąc już o gniazdach    mogą zablokować odpowietrzenie zbiorników paliwa. W efekcie może dojść do wycieku a nawet w niektórych wypadkach pożaru.
Problem został wykryty w 2009 roku w trakcie przeglądu auta klienta skarżącego się właśnie na wyciek paliwa. Mechanik zobaczył wtedy pajęczą sieć w miejscu, gdzie z pewnością jej być nie powinno. Jak ustalono jednak  w baku powstała zbyt duża komora w której zaczęły gromadzić się opary,  powodujące  zbyt wysokie ciśnienie,  co z kolei  spowodowało    pęknięcie ścianki i wycieku .
Potem okazało się, że  identyczny  problem miało 19 właścicieli Mazd 6 i to tylko w modelach z silnikami 4-cylindrowymi.
Jak informuje Mazda chociaż  według posiadanych przez producenta informacji   w żadnym z aut z tego powodu nie doszło do    pożaru, to  firma zdecydowała się na wprowadzenie   zmian konstrukcyjnych uniemożliwiających tym owadom tkanie sieci w autach. Jednocześnie przeprogramowany został jeden z elementów napędu tak, aby  ciśnienie w baku nie rosło. Natomiast jeśli w którymś z aut dojdzie do jakichkolwiek uszkodzeń, odpowiednie komponenty zostaną wymienione.
Jak poinformowała „Rz" Magdalena Węglewska z Mazda Motor Poland, mimo że żółty pająk występuje również na terenie Polski, w naszym kraju nie odnotowano sieci pod maskami Mazdy6. Konstrukcja odpowietrznika zbiornika paliwa samochodów Mazda 6 sprzedawanych w Polsce uniemożliwia pająkowi tworzenie tam swoich pajęczyn.  W Polsce w ubiegłym roku sprzedano przynajmniej 100 aut tego modelu.
 
Cheiracanthium punctorium, którego polska nazwa brzmi kolczak zbrojny jest najbardziej jadowitym pająkiem wstępującym w Polsce. Jego ukąszenie powoduje silną reakcję, ponieważ jad kolczaka zbrojnego zawierający hemolizyny jad jest kilkakrotnie silniejszy od jadu osy. Nawet u osób, które nie są uczulone, oprócz silnej opuchlizny i piekącego bólu oraz trwającego nawet dwa tygodnie stanu zapalnego, ukąszenie może wywołać np silne mdłości, zawroty głowy, osłabienie i dreszcze. Dla owadów ukąszenie kolczaka jest śmiertelne.
Najwięcej kolczaków zbrojnych przez całe lata było w w południowych Niemczech w regionie Kaiserstuhl, ale w miarę ocieplenia klimatu doskonale zadomowiły się w południowej Polsce.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA