fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Regulamin ważniejszy od kodeksu

Przez opóźnienia w zmianie wewnętrznych regulacji pracowniczych zatrudnieni mogą mieć więcej wolnego
Pracownicy powinni sprawdzić, czy w ich firmie zmieniono regulamin pracy na czas. Jeśli tak się nie stało przed 1 stycznia, a regulamin zobowiązywał pracodawcę do wyznaczenia dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, to nadal firma musi oddawać pracownikom dodatkowy dzień urlopu za świąteczną sobotę.
Nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia to, że od nowego roku obowiązuje nowelizacja kodeksu pracy. Według niej, jeżeli święto przypada w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie obniża już wymiaru czasu pracy.
– Postanowienia regulaminu mają pierwszeństwo w stosowaniu przed przepisami kodeksu pracy, innych ustaw i aktów wykonawczych, jeśli są korzystniejsze dla pracowników – wyjaśnia Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny z Kancelarii Prawa Pracy.
Dopiero wykreślenie z regulaminu pracy uprawnienia do odbioru dnia za święto przypadające w sobotę jest podstawą do odmowy udzielenia pracownikowi dnia wolnego.
– W tym celu trzeba przeprowadzić procedurę zmiany warunków umów o pracę z poszczególnymi pracownikami bądź to w trybie zawieranych porozumień, bądź wypowiedzeń zmieniających – mówi Agnieszka Roguska-Kikoła, prawnik w kancelarii Patrimonium.
13 świąt ustawowo wolnych od pracy mamy obecnie w Polsce
Jeżeli pracodawca nie zmieni regulaminu, naraża się na zarzut nieudzielenia pracownikowi odpowiedniej liczby dni wolnych. – Naruszenie przepisów o czasie pracy, np. w związku z nieudzieleniem odpowiedniej liczby dni wolnych, jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika – zwraca uwgę Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy.
Zamieszanie ze zmianami dotyczącymi dni wolnych powinno być dla firm nauczką. Konstruując regulamin, nie należy zamieszczać w nim regulacji nieodbiegających od kodeksu pracy.
– W obliczu zmiany przepisów kodeksowych nadgorliwy pracodawca będzie zmuszony dokonać pospiesznej weryfikacji regulaminu obowiązującego w zakładzie – ostrzega Agnieszka Roguska-Kikoła.
Zdaniem niektórych prawników pracodawca, który nie zdążył zmienić na czas regulaminu, może się bronić, przyjmując interpretację, że przepisy o oddawaniu dni wolnych zawarte w regulaminie mają jedynie charakter informacyjny. Takie postępowanie jest ryzykowne, ale i niepozbawione podstaw.
– Zatrudnieni mogą żądać dnia wolnego, tylko jeżeli pracodawca uzgodnił dane postanowienie regulaminu np. ze związkami zawodowymi i istniała rzeczywista wola ustalenia reguły oddawania dnia wolnego – mówi Katarzyna Sarek, prawnik z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. Jej zdaniem, jeżeli było to informacyjne przepisanie postanowień kodeksu, pracodawca może zasadnie argumentować, że prawo do dodatkowych, pozakodeksowych dni wolnych nie przysługuje.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl
 
Więcej informacji o regulaminie pracy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA