fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Obligacje na infrastrukturę w UE

Bruksela proponuje obligacje na finansowanie infrastruktury w UE. Zaangażowany w przedsięwzięcie będzie Europejski Bank Inwestycyjny
Wczoraj Komisja Europejska rozpoczęła tzw. publiczne konsultacje w tej sprawie. Chodzi o publiczne gwarancje i możliwość wykupu papierów korporacyjnych, które będą finansować inwestycje infrastrukturalne w UE.
Papiery noszą roboczą nazwę „obligacji projektowych".
– Stoimy przed koniecznością konsolidowania budżetów narodowych. Potrzebujemy wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy – mówił wczoraj unijny komisarz ds. gospodarczych i polityki pieniężnej Oli Ren.
Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku w UE potrzebne będzie od 1,5 do 2 bilionów euro na inwestycje w energetyce, transporcie, systemach informacji i komunikacji. Mają one umożliwić powstanie prawdziwego jednolitego rynku, co obejmuje np. ponadgraniczne łączniki energetyczne, drogi i połączenia kolejowe.
Ani w budżetach narodowych, ani w kasie unijnej takich pieniędzy nie będzie. Biznes prywatny nie zawsze wchodzi w projekty, z których zyski nie są natychmiastowe, a nawet nie zawsze oczywiste. W przezwyciężeniu tych przeszkód ma pomóc inżynieria finansowa opracowana wspólnie przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny.
Jak w praktyce ma to wyglądać? Celem jest rozpowszechnienie tzw. PPP, czyli Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Inwestor prywatny wchodzi w przedsięwzięcie, bo wie, że udział partnera publicznego daje prestiż i stanowi gwarancję. Prywatni inwestorzy emitowaliby więc obligacje, które EBI mógłby i kupować, i pomagać w wykupie papierów przez emitenta, oferując mu długoterminową pożyczkę. Komisja Europejska  zapewniałaby gwarancje spłaty obligacji z unijnego budżetu.
Dzięki temu nowe papiery uznane byłyby za wiarygodne i bezpieczne, co zwiększyłoby zainteresowanie ich zakupem  inwestorów instytucjonalnych. W ten sposób zapewniono by finansowanie wielkich projektów.
Unijne gwarancje spłaty miałyby dotyczyć tylko części kwoty. Eksperci Komisji Europejskiej  i EBI mieliby analizować projekty i wybrać te wykonalne, efektywne oraz opłacalne. Konkretne propozycje legislacyjne Komisja przedstawi w ciągu kilku miesięcy. Nowe instrumenty miałyby obowiązywać w nowym wieloletnim budżecie, a więc od 2014 roku.
Anna Słojewska z Brukseli
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA