fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

LTE wygrało wojnę standardów z WiMAX

Fotorzepa, Piotr Wójcik Piotr Wójcik
Technologia LTE wygrała rynkowe starcie z konkurencyjnym standardem WiMAX i to na niej oparte będą sieci komórkowe nowej generacji – ogłosiły firmy badawcze iSuppli i IHS
Ilość wdrożeń technologii LTE (Long Term Evolution) przez operatorów komórkowych przekroczyła już masę krytyczną, a technologia stała się już praktycznie standardem budowanych właśnie sieci czwartej generacji (tzw. 4G). Oparte o LTE sieci, oprócz tradycyjnych usług głosowych, pozwalają na korzystanie z mobilnego Internetu o przepływnościach 70-100 Mb/s, rzadko osiąganych nawet w domowym internecie stacjonarnym (z LTE pod tym względem mogą się równać praktycznie tylko łącza światłowodowe).
Zwycięstwo LTE to zła wiadomość dla operatorów takich jak amerykański Clearwire, wspierających od kilku lat konkurencyjny standard nowych mobilnych usług, WiMAX. Jak przewidują iSuppli i IHS, potencjał rynkowy tj technologii zostanie drastycznie ograniczony na rzecz LTE. Wg. Badaczy już w 2014 r. z usług dostarczanych za pośrednictwem LTE będzie korzystać na całym świecie około dziewięć razy więcej abonentów niż w przypadku WiMAX. Za cztery lata z LTE korzystać będzie ok. 303 mln abonentów, a z WiMAX zaledwie 33,4 mln.
W chwili obecnej WiMAX wciąż ma więcej abonentów niż LTE, ale ten stan rzeczy według iSuppli zmieni się już w 2012 r. – WiMAX wciąż korzysta na tym, że wdrożenia tej technologii zaczęły się na około 2-3 lata przed LTE. Ilość wdrożeń LTE u wiodących operatorów na całym świecie w tej chwili jest jednak na tyle duża, że pozostawienie WiMAX w tyle jest kwestią czasu – powiedział Francis Sideco, główny analityk branży wireless w IHS.
Ogłoszenie zwycięstwa LTE nie oznacza jednak, że abonentów WiMAX nie będzie przybywać. Według analityków na całym świecie pod koniec 2011 r. będzie ich ok. 15 mln (na koniec 2010 – tylko 6,8 mln). Dla porównania, technologia LTE na koniec bieżącego roku ma mieć ok. 10,5 mln subskrybentów (na koniec grudnia 2010 r. - 702 tys., a rok wcześniej – zero).
Za dużą część tej statystyki będzie odpowiadać amerykański Verizon Wireless, który na początku grudnia uruchomił sieć LTE pokrywającą swoim zasięgiem geograficznym większość obszaru Stanów Zjednoczonych. Z danych iSuppli i IHS wynika, że wdrożenie LTE w 2011 r. na chwilę obecną zaplanowało 33 operatorów z całego świata. Pierwsze sieci LTE zaczęły działać pod koniec 2009 r. w Skandynawii. W Polsce w tę technologię inwestują Mobyland i Centernet, operatorzy kojarzeni z Zygmuntem Solorzem-Żakiem.
[b] [link=http://www.rpkom.pl] Więcej na www.rpkom.pl[/link] [/b]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA