fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Jest faktura, będzie zwrot

Osoby, które zamierzają się ubiegać o zwrot VAT od wydatków poniesionych w związku z budową bądź remontem własnego domu lub mieszkania, muszą pamiętać o zbieraniu faktur.
Tylko bowiem udokumentowane wydatki upoważniają do występowania do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych. Ale uwaga! Nie będzie to pełny zwrot podatku.
Zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (DzU z 2005 r. nr 177, poz. 1468 ze zm.) fiskus zwraca tylko część zapłaconego w cenie materiałów budowlanych podatku. Zwrotowi podlega różnica między stawką 7 proc. a 22 proc. na materiały budowlane, których opodatkowanie wzrosło po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, tj. od 1 maja 2004 r. Istotne jest też posiadanie symbolu klasyfikacji statystycznej PKWiU. Jeśli sprzedawca towaru nie wpisze go na fakturę (a nie ma takiego obowiązku, skoro towar objęty jest dziś stawką podstawową), jedyne, co pozostaje inwestorowi, to szukać tego numeru w PKWiU na stronie GUS (www.stat.gov.pl).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA