fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wolno się rozstać z chorowitym pracownikiem

Nawet jeśli pracownikowi po długiej chorobie upłynął okres zasiłkowy, nie musisz się z nim od razu rozstawać. Jeśli jednak chcesz to zrobić, najbardziej dogodną formą pożegnania dla ciebie i zatrudnionego będzie porozumienie stron
- Pracownikowi domu pomocy społecznej wyczerpał się 16 lipca okres zasiłkowy (tj. 182 dni). Złożył dokumenty do ZUS o przyznanie renty. Jego stan zdrowia wskazuje, że nie ma szansy na powrót do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko, a nie mamy możliwości przenieść go do innej pracy. ZUS ma trzy miesiące na rozpatrzenie dokumentów rentowych. Czy w tym czasie możemy rozwiązać z nim umowę o pracę, czy musimy kontynuować zatrudnienie? Jeśli tak, to na jakiej podstawie i w jakiej formie możemy mu udzielić urlopu bezpłatnego? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.Pracodawca może kontynuować zatrudnienie na podstawie dotychczasowej umowy o pracę. Art. 53 § 1 k.p. nie nakazuje zakładowi pracy rozwiązania umowy o pracę, jeżeli zachodzą określone w tym przepisie warunki niezdolności pracownika do pracy. Zakładowi stwarza tylko prawną możliwość takiego rozwiązania stosunku pracy, z której może on skorzystać - uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 9 paźd...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA