fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Wyborcze niespodzianki w samorządach

Niespodzianek takich jakporażka wójta od 27 lat rządzącego Łąckiem było w tych wyborach więcej
W Kraśniku na Lubelszczyźnie sromotnej porażki doznał urzędujący od 1996 r. burmistrz Piotr Czubiński (niegdyś związany z PO, ostatnio bezpartyjny), nazywany “niezatapialnym” ze względu na serię afer, z których wychodził obronną ręką. W drugiej turze zagłosowało na niego 40 proc. wyborców. Wygrał zaś popierany przez PiS Mirosław Włodarczyk, lekarz, radny w minionej kadencji.
– Od dziś Kraśnik jest wolnym miastem. Teraz każdy może powiedzieć to, co myśli, nie obawiając się, że straci pracę – mówi “Rz” Włodarczyk. – Podbiliśmy serca mieszkańców. Zanotowano tu ponad 55-proc. frekwencję, bo mieszkańcy bardzo chcieli zmian.
W Rudzie Śląskiej, gdzie od dziesięciu lat rządził prezydent Andrzej Stania z PO, o jego przegranej przesądziły tylko 304 głosy. Pokonała go dawna podwładna, była dyrektorka MOPS i kandydatka niezależna Grażyna Dziedzic, która zdobyła 50,45 proc. głosów.
W Łącku z władzą rozstał się rządzący gminą od 27 lat wójt Franciszek Młynarczyk. Pokonał go Janusz Klag – zdobył 58,44 proc. głosów (o 978 więcej niż rywal). Cztery lata temu Młynarczyk wywalczył reelekcję z 77,5-proc. poparciem, nie mając kontrkandydata.
Są też miejsca, gdzie długoletni gospodarze zapewnili sobie reelekcję – ale z minimalną przewagą. W Radzyniu Podlaskim trzecią kadencję rządzić będzie burmistrz Witold Kowalczyk (bezpartyjny). Ale pewny wygranej mógł być dopiero po zliczeniu wszystkich ponad 7 tys. głosów – dostał ich o 44 więcej od posła PiS Jerzego Rębka.
W Słupsku także odnotowano wygraną o włos. Prezydentem Słupska będzie nadal Maciej Kobyliński (niezależny, kiedyś związany z SLD), który dostał 50,54 proc. głosów. Konkurentkę Krystynę Danilecką-Wojewódzką (również kandydatka niezależna) poparło 49,46 proc. wyborców.
Podobnie wyrównana była walka o fotel prezydenta Oświęcimia. Ostatecznie kandydata PO posła Janusza Chwieruta pokonał zaledwie 81 głosami kandydat niezależny Jacek Grosser. I to mimo że Chwierut wygrał pierwszą turę (dostał ponad 37 proc. głosów), a Grosser do drugiej wszedł, minimalnie pokonując dotychczasowego prezydenta Janusza Marszałka. Ale w niedzielę to Grosser dostał 50,36 proc. poparcia, a Chwierut 49,64.
Jacek Grosser w 2003 r. był wiceprezydentem miasta. Zrezygnował ze stanowiska, twierdząc, że stracił zaufanie do Janusza Marszałka.
Zaskakującym wynikiem zakończył się też wyborczy pojedynek w Lipnicy Wielkiej. Były senator PO, poseł AWS i były konsul Polski w Chicago Franciszek Adamczyk okazał się słabszym kandydatem na wójta od Bogusława Jazowskiego. Zdobył zaledwie 36,80 proc. głosów, podczas gdy Jazowski 63,2.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=e.losinska@rp.pl]e.losinska@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA