fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zbrodnia katyńska

Krewnym ofiar zbrodni NKWD nie wystarczy gest Rosji

Witomiła Wołk - Jezierska
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Dopóki nie mamy dostępu do całości akt rosyjskiego śledztwa katyńskiego, nie ma mowy o jakimś wybuchu radości czy nawet pozytywnym zaskoczeniu postawą Moskwy – mówi Witomiła Wołk-Jezierska, córka zamordowanego przez NKWD oficera
Jej słowa to reakcja na [link=http://www.rp.pl/artykul/442884,573268_Nowe-akta-katynskie-w-polskich-rekach.html]przekazanie przez Kreml Polsce nowych akt ze śledztwa katyńskiego[/link].
Witomiła-Wołk Jezierska, razem z 12 innymi Polakami wystąpiła w maju 2009 r. przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
– Przełomem byłaby lista białoruska (3870 nazwisk osób zamordowanych na polskich Kresach, dziś terytorium Białorusi – przyp. red.) czy teczki naszych zamordowanych ojców, bo przecież nie ma pewności, że wszystkie zostały zniszczone - powiedziała.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/442884,573360_Jedno-sledztwo-katynskie-to-za-malo.html]Jedno śledztwo Katyńskie to za mało - mówi Ireneusz Kamiński[/link][/wyimek]
Przypomnijmy, iż znany historyk prof. Wojciech Materski, członek polsko-rosyjskiej grupy do spraw trudnych stwierdził w maju 2010 r., że w archiwach pozostałych po ZSRR nie ma dowodów na zniszczenie teczek personalnych ofiar zbrodni katyńskiej.
Miało do niego dojść, według Rosji, w latach 60. na polecenie Chruszczowa. Córka zamordowanego przez NKWD oficera, Wincentego Wołka dodała, że dawkowanie kolejnych tomów akt odbiera wyłącznie jako pewien gest polityczny i kurtuazyjny: – Władze Federacji Rosyjskiej nie powinny też zapomnieć, że nadal odrzucają nasze wnioski o prawną rehabilitację wszystkich 22 tysięcy pomordowanych Polaków.
– Twierdzenie, że „zrehabilitowała ich historia” jest oburzające. Podobnie jak twierdzenie, iż nie można ujawniać akt, bo trzeba bronić dobrego imienia dzieci i wnuków tych, którzy popełnili tę zbrodni - powiedziała Wołk-Jezierska.
Także Irena Erchard i jej mąż Gustaw (oboje stracili ojców wyniku zbrodni katyńskiej) nie wiążą z wizytą prezydenta Miedwiediewa i kolejną przekazaną Polsce „porcją” akt specjalnych nadziei.
– To gest ważny dla samych Rosjan. Moim zdaniem, władze Rosji chcą się wybielić i niejako umyć ręce. O przełomie nikt z nas nie mówi. Naszą skargę rozstrzygnie Trybunał w Strasburgu – twierdzi Irena Erchard.
[ramka][srodtytul]Nowe akta z Moskwy[/srodtytul]
Wśród 50 tomów akt dotyczących zbrodni katyńskiej, które zostały przekazane Polsce przez Rosję są również oryginały. Większości z dokumentów polscy badacze nigdy nie widzieli. - To dobry gest, który Rosjanie wykonują przed wizytą prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Bosacki. Służba prasowa Kremla informowała wcześniej, że Rosja przekazała Polsce kolejne kopie akt śledztwa, jakie w sprawie zbrodni katyńskiej w latach 1990-2004 prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa, najpierw ZSRR, a później Federacji Rosyjskiej. - Uważamy, że dokumenty te są bardzo ważne. Rosjanie poinformowali nas, iż większości z nich, nigdy nie widzieli, nigdy nie mieli do nich dostępu polscy badacze - podkreślił Bosacki. Pytany, czy są to akt kopie czy oryginały odparł: - Z tego co wiemy, są tam również oryginały dokumentów z lat 40. Jeśli tak jest, to rzeczywiście byłyby to dokumenty bardzo, bardzo wartościowe - dodał.
Rzecznik nie był w stanie powiedzieć, czy wśród dokumentów jest tzw. białoruska lista katyńska zawierająca nazwiska 4 tys. Polaków pomordowanych przez NKWD. Tłumaczył, że MSZ miało bardzo mało czasu na przejrzenie dokumentów. Podkreślił, że w tej chwili priorytetem jest to, żeby jak najszybciej dostarczyć akta do Warszawy.[/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA