fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Jaruzelski będzie na posiedzeniu RBN

Generał Wojciech Jaruzelski
Fotorzepa, Darek Golik
Generał został zaproszony na spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem doradczym prezydenta. O zaproszeniu Wojciecha Jaruzelskiego, odpowiedzialnego za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r., doniosła Informacyjna Agencja Radiowa.
– Dostałem zaproszenie i wybieram się na posiedzenie RBN – powiedział IAR generał. Nie chciał jednak zdradzić, na jaki temat będzie ewentualnie zabierał głos.
Za organizację spotkania odpowiedzialne jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. BBN potwierdziło fakt zaproszenia Jaruzelskiego jako eksperta.
Posiedzenie RBN jest związane ze zbliżającą się wizytą w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Przybędzie on do Polski 6 grudnia.
W posiedzeniu mają wziąć udział byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa oraz byli premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Tadeusz Mazowiecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller, Józef Oleksy, a także były szef MSZ i członek grupy ekspertów NATO do przygotowania nowej koncepcji strategicznej sojuszu Adam Rotfeld.
O decyzji o zaproszeniu Jaruzelskiego nie chcieli się wypowiadać doradcy prezydenta. – Nie mogę komentować decyzji, o których dowiaduję się od dziennikarza – powiedział "Rz" prof. Tomasz Nałęcz. A Jan Lityński stwierdził: – Sprawy bezpieczeństwa nie należą do moich kompetencji. Mogę tylko powiedzieć, że moja ocena Wojciecha Jaruzelskiego pozostaje niezmienna.
– Nogi się się pode mną uginają. Wyobraźmy sobie, że II wojna światowa kończy się inaczej niż się skończyła i Herman Göring jest zapraszany na podobne posiedzenia, bo jest wybitnym specjalistą od lotnictwa. Jakiekolwiek zapraszanie Jaruzelskiego przez instytucje państwa polskiego to niewyobrażalny skandal – mówi "Rz" Przemysław Miśkiewicz, szef stowarzyszenia Pokolenie, który był więziony i szykanowany w stanie wojennym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA