fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Antonina Krzysztoń tańczy ulotne tango o świcie

Antonina Krzysztoń "Turkusowy stół" CD MTJ 2010
Rzeczpospolita
Kompozytorka i pieśniarka milczała przez sześć lat. Na płycie "Turkusowy stół" śpiewa własne teksty – króciutkie wiersze, małe przypowiastki o sprawach wielkiej wagi. Dla naszych czytelników mamy dwie płyty
[link=http://empik.rp.pl/turkusowy-stol-krzyszton-antonina,prod58523800,muzyka-p]„Turkusowy stół”[/link] to pierwszy album od wydanych w 2004 r. [link=http://empik.rp.pl/dwa-ksiezyce-krzyszton-antonina,186513,muzyka-p]„Dwóch księżyców”[/link]. Subtelne kompozycje nadają mu szczególną aurę: ponieważ poezja połączyła się tu z muzyką dawną i ludową, powstały piosenki osobiste i uodpornione na szybko zmieniającą się rzeczywistość.
[wyimek][b]Piosenki z najnowszej płyty i stare przeboje Antoniny Krzysztoń już 4 lutego o godz. 20.00 w Teatrze Studio Buffo w Warszawie.[/b] [/wyimek]
[link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Krzyszto%C5%84+Antonina&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Antonina Krzysztoń[/link] w żaden sposób nie odnosi się do współczesności, ani w strukturze, ani w wymowie utworów. Choć od jej poprzedniej premiery rynek muzyczny wywrócił się do góry nogami – nastąpił cyfrowy skok i rewolucja brzmień – doraźny kontekst jej nie dotyczy. Była i pozostała artystką niszową.
[wyimek] [link=http://empik.rp.pl/turkusowy-stol-krzyszton-antonina,prod58523800,muzyka-p]Zobacz na Empik.rp.pl[/link][/wyimek]
Muzykę traktuje jako okazję do szczerej wypowiedzi w naturalnej, instrumentalnej formie, która nigdy nie była na czasie, ale też się nie starzeje.
„Tango o świcie”, poświęcone spotkaniu dwojga milczących ludzi nad poranną kawą, pokazuje dwoistość życia: każdy moment jest wieczny i ulotny zarazem. Akordeon i delikatnie rozwibrowany śpiew sprawiają, że w utworze czuć i pasję, i lęk.
„Jaśminowi” – zarysowany w zaledwie kilku zdaniach i nutach obraz zaślubin – ma tęskną melodię sprzed setek lat, mogłaby ją nucić pogrążona w melancholii szlachcianka czekająca na walecznego rycerza. Krzysztoń patrzy na dzisiejszych małżonków przez odwieczny pryzmat idealnej miłości – dwoje ludzi idących do ołtarza promienieje w nierealnej poświacie jak pozaziemskie zjawisko.
W „Naczyniu” i „Rzepakowym miodzie” Krzysztoń przywołuje ludową symbolikę, żeby przypomnieć, że piękno świata leży w prostocie. Na potwierdzenie ograniczyła aranżacje do minimum: instrumenty ledwie zaznaczają swoją obecność. W balladach „Dotykam twoich ust” i „Wyznania” ściszony śpiew i smyczki przesuwane lekko po strunach skrzypiec tworzą złudzenie: niby jest piosenka, a jakby nie było, rozbrzmiewa muzyka lekka i nieuchwytna jak puch. Etniczne i historyczne wątki ozdabiają „Uwierz mi” i „Ty znowu Ty” – zwrotki ułożone jak w ludowych przysłowiach splatają się z tradycyjnymi motywami muzycznymi.
Krzysztoń wraca z płytą sentymentalną, poświęconą wyłącznie sprawom ważnym. Obchodzi ją miłość, wiara, tajemnica życia. Jej piosenki to filozoficzne miniatury, melodyjne modlitwy. Wycyzelowane i wypieszczone, przeznaczone wyłącznie dla zdecydowanych odbyć niespieszną podróż w głąb.
[ramka][b] Koncert[/b]
Piosenki z najnowszej płyty i stare przeboje Antoniny Krzysztoń już 4 lutego o godz. 20.00 w Teatrze Studio Buffo w Warszawie.[/ramka]
[ramka]KONKURS:
Dla naszych czytelników mamy 2 płyty:
Wygrają 2 pierwsze zgłoszenia na adres [mail=kultura@rp.pl]kultura@rp.pl[/mail] z linkiem do zamieszczonej na rp.pl wybranej recenzji płyty. W tytule mejla proszę wpisać „Antonina”.
Start konkursu: środa, 2 lutego, godz. 18.00.
[b]Zwycięzców poinformujemy drogą elektroniczną. [/b]
[link=http://www.facebook.com/pages/Serwis-Kulturalny-rppl/140157390741]Zostań fanem serwisu na Facebooku[/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA