fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Rusza budowa systemu łączności radiowej dla służb TETRA

Siedziba MSWiA, Warszawa ul. Rakowiecka
Fotorzepa, Bartłomiej Zborowski Bar Bartłomiej Zborowski
Dariusz Wolak
Po miesiącach opóźnień i zapowiedzi, że przetarg wystartuje lada chwila, Centrum Projektów Informatycznych MSWiA w końcu ogłosiło przetarg na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR-1), potocznie - choć nie do końca słusznie - zwany TETRA.
Budowa Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej to jeden z najważniejszych projektów teleinformatycznych zaplanowanych na najbliższe lata. O jego ogromnym strategicznym znaczeniu może świadczyć fakt, że jest na liście inwestycji nadzorowanych przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.
[srodtytul]Setki milionów do wydania[/srodtytul]
Projekt jest finansowany ze środków 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego budżet to aż 500 mln zł. 85 proc. środków wykłada Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Resztę - budżet państwa. Zwycięzca przetargu będzie musiał jednak poczekać na strumień gotówki. W 2010 r. bowiem ma zostać wydane tylko kilkanaście z zaplanowanych na Tetrę 500 mln zł. Kilkunastokrotne zwiększenie wydatków na system ma nastąpić dopiero w latach 2011-2012.
[srodtytul]Na początek cztery miasta[/srodtytul]
Przypomnijmy: w ramach budowy OCSŁR-1 powstanie bezprzewodowa platforma komunikacyjna zapewniająca wymianę informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi na terenie Polski za bezpieczeństwo i ratownictwo oraz obsługę takich imprez jak szybko zbliżające się EURO 2012. Dlatego w pierwszej kolejności system ma „pokrywać” miasta gdzie będą rozgrywane mecze (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław) wraz z przyległymi do nich powiatami. W pierwszej fazie z systemu będzie korzystać pięć podstawowych służb: Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Straż Graniczna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Docelowo system ma objąć około 60 różnych instytucji, w tym - być może - także służby samorządowe. System będzie pracować w klasycznym zakresie częstotliwości 380-410 MHz. Uruchomienie systemu, w co wierzą pomysłodawcy, ma zwiększyć bezpieczeństwo publiczne oraz zmniejszyć ewentualne straty związane z klęskami żywiołowymi czy aktami terrorystycznymi.
[srodtytul]Wiele wymagań dla oferentów[/srodtytul]
CPI MSWiA w ramach konkursu chce wybrać pięć firm, z którymi podpisze trzyletnie umowy ramowe. Wadium, które muszą wnieść zainteresowane spółki ustalono na 2,5 mln zł. Zamawiający stawia przed wykonawcami wyśrubowane wymagania - chce między innymi, by dysponowali oni referencjami z budowy podobnego systemu dla obszaru o powierzchni minimum 7 tys. km kw. i składającego się minimum ze 100 stacji bazowych, obsługującego co najmniej 10 tys. terminali końcowych. Oferent musi również posiadać doświadczenie w stworzeniu rozwiązania „dla potrzeb podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, porządek lub ratownictwo celem obsługi sportowej imprezy masowej o charakterze międzynarodowym, obejmującego zakresem działania co najmniej jeden obiekt sportowy np. stadion, hala sportowa”.
Wśród firm spełniających te wymogi jest m.in. Motorola, która jakiś czas temu potwierdziła zainteresowanie przetargiem. Zamiar wzięcia udziału w większości przetargów informatycznych sektora publicznego zapowiedoła też Asseco Poland. Beneficjentami przetargu mogą być także rodzime spółki Comarch i Comp oraz międzynarodowi potentaci: Ericsson, IBM i Hewlett-Packard.
Równie wysoko wisi poprzeczka jeśli chodzi o kondycję finansową wykonawcy. Musi on posiadać środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 30 mln zł. Termin składania ofert w przetargu upływa 14 września.
[srodtytul]Historia opóźnień[/srodtytul]
Ogłoszenie przetargu na OCSŁR-1 było wielokrotnie przekładane. Już w 2003 r. potentaci branży informatycznej i telekomunikacyjnej - Prokom, Computerland (dziś Sygnity), Tel-Energo i Motorola założyły spółkę TETRA Systems Polska, która chciała zrealizować przedsięwzięcie. Ostatecznie inwestycja trafiła na półkę. Została z niej zdjęta kiedy Polsce przyznano prawo organizacji EURO 2012. Jeszcze w maju rpkom.pl dowiedział się w MSWiA, że wystartuje on z pewnością w czerwcu 2010 r. Niewykluczone, że tego terminu udałoby się dotrzymać, jeśli MSWiA nie musiało zajmować się powodziami, jakie od kilku miesięcy nawiedzają Polskę.
[srodtytul]Jeśli będą protesty, do gry mogą wejść operatorzy[/srodtytul]
Procedura przetargowa ma potrwać ok. 5-6 miesięcy. Nie wiadomo jednak, czy po tym okresie zacznie się faktyczna budowa systemu. Nieoficjalnie wiadomo, że MSWiA liczy się protestami w sprawie przetargu i rosnącą presją oferentów w miarę zbliżania sie EURO 2012. - W razie problemów MSWiA może rozważyć jeszcze wykorzystanie sieci komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych, np. tych, którzy dysponują sieciami w technologii CDMA, która daje zbliżone do TETRA możliwości - powiedziała rpkom.pl osoba zbliżona do MSWiA na początku czerwca.
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA