fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

PKP sprzeda swojego operatora telekomunikacyjnego

Niebawem państwowy przewoźnik wyłoni doradcę, który pomoże w sprzedaży Telekomunikacji Kolejowej
– PKP chce wybrać doradcę w II połowie roku, a zakończenie prywatyzacji – w zależności od wybranego modelu – planuje w I lub II kwartale 2011 r. – mówi Andrzej Panasiuk, prezes zarządu TK.
Do spółki przyszedł jesienią ubiegłego roku z zadaniem uporządkowania jej przed prywatyzacją. W ubiegłym roku przychody Telekomunikacji Kolejowej spadły o 20 mln zł, ale w tym mają wrócić do poziomu 270 mln zł. Zysk netto ma wynieść 3 mln zł, a wynik EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) 63 mln zł.
[wyimek]270 mln zł to szacowana wartość spółki Telekomunikacja Kolejowa[/wyimek]
Według Andrzeja Panasiuka dla TK najwłaściwszy dla spółki byłby inwestor branżowy, który doinwestowałby ją i pomógł rozwinąć rynkową ofertę.
Inne telekomy wyrażają jednak bardzo ostrożne zainteresowanie spółką. – Ze względu na nasze relacje operacyjne na pewno przyjrzymy się z uwagą, co naprawdę będzie sprzedawane – mówi Adam Sawicki, prezes GTS Central Europe, do którego należy m.in. polski operator GTS Energis. Spółka ta dzierżawi od TK większość swojej infrastruktury telekomunikacyjnej. Milczy także Netia, która podobnie jak TK świadczy usługi dla dużych firm i sama aktywnie konsoliduje rynek telekomunikacyjny.
W przeciwieństwie do innych operatorów TK ma potężny pion budowlany, który zatrudnia 900 z 1550 osób i przyniesie w tym roku 38 mln zł z zaplanowanych 270 mln zł całkowitych wpływów. W tym roku zarządowi udało się przeprowadzić bez większych problemów program redukcji zatrudnienia o 500 osób, czyli 30 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA