fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Informatyka: Polska maruderem

Polskę wyprzedziły nie tylko m.in. Japonia i Australia czy Emiraty Arabskie i kraje Unii
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Iwona Trusewicz
Szwecja została światowym liderem pod względem wykorzystania technologii informatycznych
Jak co roku Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) opublikowało ranking 133 krajów najaktywniej wykorzystujących technologie informatyczne.
Raport opiera się na tzw. indeksie gotowości sieciowej 2009 – 2010 (NRI, Networked Readiness Index). Indeks to wypadkowa parametrów zgrupowanych w trzy kategorie oceniające: przystępność technologii informatycznych (IT) dla użytkowników, gotowość użytkowników do wykorzystania nowinek technicznych i uczenia się oraz poziom ich bezpośredniego wykorzystania.
Najlepiej radzą sobie z IT Szwedzi, którzy zepchnęli liderującą rok temu Danię na trzecie miejsce. Dopiero piąta pozycja przypadła Stanom Zjednoczonym, które w pierwszym zestawieniu były światowym liderem. Na końcu rankingu są Zimbabwe i Czad.
”Podczas dziewięciu lat tworzenia rankingu, największy postęp zrobiły kraje nordyckie. W pierwszej dziesiątce są cztery państwa ze Skandynawii, a Szwecja ma dziś najbardziej zinformatyzowaną gospodarkę na świecie” – piszą autorzy raportu.
Polska zajęła w nim 65. miejsce. Wyprzedziły nas nie tylko m.in. Japonia i Australia czy Emiraty Arabskie i kraje Unii. Przed Polską znalazły się Tunezja (39. miejsce), Jordania (44.), Oman (50.) czy Azerbejdżan (64.). W kategorii krajów z uwzględnieniem średnich dochodów na mieszkańca Polska jest 14. (przoduje tu Malezja). W Unii gorzej jest tylko w Bułgarii (71. miejsce).
"Polska i Bułgaria to e-maruderzy wśród państw Unii. Polska cierpi szczególnie z powodu słabej gotowości sieciowej. Chociaż IT jest postrzegane jako ważny składnik postępu, to rozczarowuje niska gotowość polskiego rządu do poprawy infrastruktury" – piszą autorzy raportu.
Najgorzej wypada właśnie infrastruktura (sieć telefoniczna, dostęp do Internetu, bezpieczeństwo w sieci, wydatki na edukację społeczną z tematów informatycznych). Słabo jest z eksportem polskiego hi-tech, mamy za dużo procedur przy zakładaniu biznesu IT; niski poziom importu komputerów i innych urządzeń IT.
Nisko oceniono też lokalną aktywność Polaków do uczenia się oraz rządowe procedury przyśpieszające wprowadzanie nowych produktów i technologii. Najlepiej wypadły działania rządu promujące nowe rozwiązania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA