fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Nauka języka przed urodzeniem

fot. davhor
Flickr
Dzieci dojrzewające w środowisku dwujęzycznym uczą się spostrzegać różnicę miedzy dwoma językami już w łonie matki. Informuje o tym studium opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „Psychological Science".
Psycholodzy z Uniwersytetu Kolumbia Brytyjska w Kanadzie oraz badacze z Organizacji ds. Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OCDE) pracujący we Francji zbadali dwie grupy noworodków.
W pierwszej grupie, dzieci słyszały tylko angielski znajdując się jeszcze w macicy, podczas gdy w drugiej słyszały zarówno angielski jak i tagalog - język używany na Filipinach.
Aby określić preferencję dzieci w stosunku do danego języka, badacze przestudiowali ich odruch ssania. Jego wzrost oznaczał zainteresowanie się noworodka tym bodźcem.
Przy pierwszym doświadczeniu, dzieci słuchały przez 10 minut mowy zmieniającej się co minutę miedzy angielskim i tagalog. Dzieci, które słyszały tylko mowę w języku angielskim przed swoim urodzeniem, wykazywały silniejszy odruch ssania przy słuchaniu angielskiego niż przy słuchaniu tagalog. Te, które słuchały obu języków nie wykazywały preferencji.
Inne doświadczenie polegało na mówieniu do dzieci w danym języku aż do momentu, gry przestawały okazywać jakiekolwiek zainteresowanie. Inna osoba przejmowała wtedy pałeczkę mówiąc do nich albo w tym samym języku albo w drugim. Badacze stwierdzili, że odruch ssania wzrastał dopiero gdy dzieci słyszały drugą osobę wyrażającą się w drugim języku.
„To doświadczenie pozwala sądzić, że istnieje mechanizm, który od pierwszych chwil życia pomaga dzieciom na nie mylenie dwóch języków” - piszą autorzy studium.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA