fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Ilość danych w sieciach mobilnych rośnie lawinowo

Dynamiczny wzrost. Danych przesyłanych za pomocą sieci mobilnych będzie w najbliższych latach szybko przybywać. Przyczyną jest m.in. coraz większa dostępność odpowiednich urządzeń.
Rzeczpospolita
W 2014 r. korzystający z urządzeń mobilnych będą przesyłali miesięcznie aż 3,6 eksabajta (trylion bajtów) danych miesięcznie, wynika z szacunków firmy Cisco zebranych w raporcie „Cisco Visual Networking Index (VNI) Global Mobile Data Forecast 2009 – 2014”.
W 2009 r. wskaźnik wynosił 0,09 eksabajta. To oznacza, że w ciągu pięciu lat ilość danych transmitowanych w sieciach mobilnych powiększy się 39-krotnie.
Już obecnie ruch w sieciach mobilnych rośnie 2,4-krotnie szybciej niż transmisja danych w szerokopasmowych sieciach stacjonarnych. – Ruch w sieciach mobilnych rośnie szybciej, niż oczekiwaliśmy pięć lat temu – mówi Doug Webster, dyrektor ds. marketingu rozwiązań dla operatorów w Cisco. – Użytkownicy szybko zaczęli korzystać ze smartfonów, netbooków, czytników elektronicznych i internetowych kamer wideo – dodaje.
Lawinowy wzrost wynikał będzie z szybkiego rozpowszechniania się urządzeń przenośnych umożliwiających transmisję danych oraz faktu, że ich użytkownicy coraz chętniej będą wykorzystywać je do przesyłania treści wideo.
Autorzy raportu szacują, że w 2014 r. na całym świecie będzie funkcjonowało ponad 5 mld urządzeń osobistych połączonych z sieciami mobilnymi. Ponad 400 mln użytkowników Internetu na świecie będzie korzystało z sieci wyłącznie za pomocą połączeń mobilnych. Aż 66 proc. danych przesyłanych mobilnie w 2014 r. będą stanowiły pliki wideo.
Krajem, w którym mobilny ruch sieciowy rośnie najszybciej, są Indie (roczne tempo wzrostu sięga 222 proc.). Dalej plasują się Chiny (172 proc.) i RPA (156 proc.).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA