fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

ETA przeniosła się do Portugalii

AFP
Baskijscy terroryści, przypierani do muru w Hiszpanii i we Francji, przygotowują teraz zamachy w Portugalii. Świadczy o tym arsenał odkryty właśnie przez portugalską policję w Casal da Avarela, 100 km od Lizbony.
W wynajętym domu, który służył ETA jako centrum operacyjne i baza logistyczna, mieścił się jeden z największych składów chemikaliów służących do produkcji bomb, na jakie udało się natrafić policjantom tropiącym baskijskich terrorystów. Znaleziono 1,5 tony materiałów wybuchowych, pojemniki do konstruowania bomb na przyssawkach, bomby gotowe do użycia, a także laptopy, telefony komórkowe oraz plany miast portugalskich i hiszpańskich z odręcznymi zapiskami.
Śledczy ustalili, że w domu mieszkały dwie osoby. Opuściły go w popłochu. Policja deptała im po piętach od 1 lutego, gdy zauważyła w pobliskim mieście Obidos podejrzaną furgonetkę (okazało się, że została skradziona). Gdy jadący nią mężczyźni zorientowali się, że są śledzeni, porzucili auto i uciekli. W furgonetce znaleziono cztery detonatory.
Od stycznia w lizbońskim areszcie przebywa już dwóch ludzi ETA zatrzymanych w Portugalii. Policja nie ma wątpliwości, że zbrojna organizacja baskijskich separatystów, która w ciągu 40 lat zabiła 828 osób, wybrała ten kraj na swoją nową bazę wypadową.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA