fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

PSL: poprawianie becikowego to nasz pomysł

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Ludowcy się skarżą, że PO kradnie ich pomysły. Ostatnio inicjatywę, która ułatwi kobietom dostęp do becikowego
Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się poprawianiem ustawy o becikowym, tak by pieniądze dostawały także matki, które przed upływem dziesiątego tygodnia ciąży nie były u lekarza. Tymczasem gotowy projekt ustawy w tej sprawie autorstwa PSL leży w Sejmie już od dwóch miesięcy.
– Dziwię się, że marszałek do tej pory nie wprowadził go pod obrady – irytuje się Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, autor projektu.
Wiceszef Klubu PO Grzegorz Dolniak uważa, że poseł Kasprzak powinien czuć satysfakcję, iż problem będzie rozwiązany. – Nie ma lepszego pomysłu na przygotowanie inicjatywy niż projekt rządowy. Rząd jest koalicyjny, więc i projekt przez niego przygotowany jest nasz wspólny – PO i PSL – zapewnia Dolniak.
Od 1 listopada 2009 r., by otrzymać becikowe, kobiety muszą przedstawiać zaświadczenie, że do dziesiątego tygodnia ciąży były chociaż raz u lekarza. Wiele nie zdążyło tego zrobić w wymaganym terminie. Zgodnie z projektem PSL wystarczy zaświadczenie, że kobieta w czasie ciąży pozostawała pod opieką lekarską. Projekt przygotowywany właśnie przez rząd też przewiduje takie rozwiązanie, ale nie na zawsze. Po dwóch latach rygorystyczny przepis ma powrócić.
O tym, że problem trzeba rozwiązać, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, którego szefową jest Jolanta Fedak z PSL, pisało do Ministerstwa Zdrowia już w listopadzie. Resort Ewy Kopacz długo się nie godził na zmianę przepisów. Porozumienie osiągnięto dopiero na wtorkowym spotkaniu u premiera.
– Media zrobiły szum i problem można rozwiązać. A jak my zwracaliśmy uwagę, nikt nie słuchał – skarży się Kasprzak.
Minister Fedak nie chce komentować słów partyjnego kolegi. – Nie bądźmy drobiazgowi, istotne jest to, że problem zostanie rozwiązany – podkreśla.
– To kolejny projekt, który jest przejmowany przez PO – podkreśla Kasprzak. I przypomina projekt tzw. schetynówek – remontu dróg gminnych i powiatowych. – To był pomysł naszego posła. Mówił o nim politykom PO. I pojawił się jako projekt rządowy firmowany przez Grzegorza Schetynę – mówi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA