fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

W poszukiwaniu wolności

Wśród bohaterów jestpoczciwy mąż (Wojciech Czerwiński), którego zdradza żona i ksiądz (Piotr Bajtlik) wątpiący w swoje powołanie
Rzeczpospolita
W Teatrze Polskim zabrzmią wielkie przeboje i mniej znane piosenki belgijskiego barda Jacques’a Brela. Wszystkie ułożą się w opowieść o absurdach naszej rzeczywistości i próbie wyrwania się ze schematów i stereotypów.
– Pracując nad tym spektaklem, staraliśmy się znaleźć kompromis między teatrem a koncertem – mówi reżyser Adam Biernacki. – Wybraliśmy 17 piosenek. I mimo że nie dopisaliśmy do nich dialogów, każdy widz powinien bez trudu zrozumieć zarys fabuły. Przedstawiamy historię trojga bohaterów, z których każdy snuje własną opowieść.
Izabella Bukowska-Chądzyńska zagra kobietę od dawna czekającą na powrót ukochanego. Obiecał, że się z nią ożeni, ale nie daje znaku życia. Drugim bohaterem jest wierny i poczciwy mąż (Wojciech Czerwiński), którego zdradza żona. Galerię postaci zamyka ksiądz (Piotr Bajtlik) wątpiący w swoje powołanie. Wszyscy postanawiają porzucić dotychczasowe życie i wyjechać do Amsterdamu.
– To miasto jest dla nich symbolem wolności, miejscem, gdzie każdy będzie mógł żyć tak, jak chce – wyjaśnia reżyser.
Czy dotrą do celu? To nie ma znaczenia. Najważniejsze, że podjęli ryzyko, nawet jeśli ceną odwagi będzie rozczarowanie.
Każda postać ma własną piosenkę, motyw przewodni. W finale wszystkie połączą się w jeden utwór.
– Wybraliśmy piosenki znane i nieznane. Postanowiliśmy trochę poeksperymentować z największymi hitami Brela – mówi Adam Biernacki.
I tak na przykład „Amsterdam” pojawi się w spektaklu w trzech wersjach: flamenco, tango oraz bliskiej oryginałowi. Zabrzmią „Flamandowie” oraz słynne „Nie opuszczaj mnie”.
– Staraliśmy się pokazać różnorodność piosenek Brela: od satyrycznych przez poetycko-liryczne po metafizyczne, podejmujące temat wiary, religii – dodaje reżyser. – Mamy trójkę bardzo fajnie śpiewających aktorów oraz świetną aranżerkę Urszulę Borkowską, która zadbała, by kompozycje zabrzmiały z nową siłą.
Spektakl przygotowała Scena Inicjatyw Aktorskich.
[i]„Do Amsterdamu. Wieczór piosenek Jacques’a Brela”, scen. i reż. Adam Biernacki, wyk. Izabella Bukowska-Chądzyńska, Piotr Bajtlik, Wojciech Czerwiński, Teatr Polski, Warszawa, ul. Karasia 2, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 22 826 92 76, piątek (5.02), godz. 19.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA