fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Cyfrowa telewizja: reaktywacja

Cyfrowe nadawanie miało ruszyć komercyjnie we wrześniu 2009 r., plany nie doszły jednak do skutku
Fotorzepa, Robert Wójcik Robert Wójcik
Magdalena Lemańska
Telewizja I TVN, Polsat, TV4 i TV Puls chcą nadawać na drugim cyfrowym multipleksie, zamiast na pierwszym, który nie może ruszyć z powodów proceduralnych
Czterej komercyjni nadawcy, których stacje miały jako pierwsze ruszyć w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, złożyli w UKE wnioski o zmianę rezerwacji radiowych częstotliwości - dowiedziała się "Rz".
Żeby w życie wszedł nowy scenariusz cyfryzacyjny, urząd musi dojść do porozumienia z KRRiT w sprawie szczegółów dotyczących nowego porządku na cyfrowych multipleksach (czyli zakresach częstotliwości: na jednym mieści się 7-8 kanałów telewizyjnych). Spór pojawi się przy ustalaniu tego, ile cyfrowych stacji docelowo dostanie TVP. KRRiT jest skłonna zgodzić się na to, by publiczny nadawca miał możliwość nadawania aż dziesięciu: trzech na pierwszym multipleksie (TVP1, TVP2 i TVP Info) i siedmiu na trzecim, który od początku miał dostać na wyłączność. UKE jest temu jednak przeciwne, bo od początku chciało, żeby usługa pozwoliła wprowadzić na telewizyjny rynek jak najwięcej nowych graczy i nie faworyzowała liderów obecnego porządku na rynku.
Jeśli urzędy dojdą do porozumienia, drugi multipleks może ruszyć szybciej niż pierwszy. Wstępnie mogłyby być na nim nadawane za darmo kanały: TVN, Polsat, TV Puls i TV4, a jako kodowane: TVN 24, Polsat Sport, kanał dziecięcy TV Puls i jeszcze jedna stacja zapewniona przez TV4. Na pierwszym, oprócz trzech stacji TVP, miałyby nadawać wtedy cztery kanały wskazane przez KRRiT.
Raczej nieaktualny jest już poprzedni scenariusz, który zakładał, że TVN, Polsat, TV4 i TV Puls będą nadawać z TVP na tzw. pierwszym multipleksie. Proceduralny problem, który się przy tej wersji wydarzeń wywiązał (komercyjni nadawcy nie mogli zorganizować przetargu wspólnie z publicznym) spowodował, że stała się ona niewykonalna.
Cyfrowe nadawanie miało ruszyć komercyjnie we wrześniu 2009 r. i ma zastąpić obecne, analogowe, z końcem lipca 2013 roku. Na razie tak naprawdę nie ruszyło jednak wcale - multipleks numer jeden formalnie działa w kilku miastach tylko w ramach testów (choć nadawcy płacą mu za tę usługę). - Testy będą trwały do końca stycznia, a o tym, co będzie z nimi dalej, decydują nadawcy i UKE - mówi Tomasz Burzyński, rzecznik Emitelu, który obsługuje tę usługę technicznie.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA