fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Jak stosować k.p.a. w informacji publicznej

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Wczorajszy (16 grudnia) wyrok NSA znamionuje ewolucję orzecznictwa w sprawach o informację publiczną
Dotychczas sądy administracyjne wyrażały przeważnie pogląd, że w sprawach z ustawy o dostępie do informacji publicznej k.p.a. nie obowiązuje, gdyż stwarza on samodzielną podstawę prawną.
Obecnie [b]Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził (sygn. 1002/09 i 1003/09)[/b], że przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=698CCB8FE2B86FD3AABE3D4BF1D2C5E1?id=133093]k.p.a.[/link] nie stosuje się wtedy, gdy wniosek dotyczy informacji prostej. Jeżeli wymaga ona przetworzenia albo gdy sprawa kończy się decyzją odmowną, k.p.a. ma zastosowanie.
Wyrok NSA zapadł na tle sporu pomiędzy Stowarzyszeniem Transparency International a Komisją Nadzoru Finansowego. Transparency domagała się od KNF informacji m.in. o prospektach emisyjnych – chodziło o procedury wchodzenia firm na giełdę i zasady działania nadzoru finansowego.
KNF wezwała Transparency do wykazania w ciągu siedmiu dni, że osoby podpisane pod wnioskami mają prawo do reprezentowania organizacji. Ponieważ dostała te dane po terminie, zastosowała art. 64 k.p.a. § 2 mówiący, że w takiej sytuacji pozostawia się podanie bez rozpoznania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał jednak, że w sprawach z ustawy o dostępie do informacji publicznej k.p.a. (z wyjątkiem decyzji o odmowie udzielenia informacji) nie ma zastosowania. Skargi Transparency na bezczynność KNF były więc uzasadnione.
Wskutek skargi kasacyjnej KNF NSA uchylił ten wyrok i przekazał sprawę sądowi wojewódzkiemu do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu zawarł wspomniane stanowisko.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA