fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Cios dla Kościoła w Irlandii

Arcybiskup Sean Brady u papieża Benedykta XVI (listopad 2007)
AFP
Powstał raport, opisujący setki przypadków molestowania seksualnego dzieci przez księży. Od 1940 roku molestowali oni seksualnie 400–450 dzieci.
Irlandzki minister sprawiedliwości otrzymał raport opracowany przez specjalną komisję kierowaną przez sędzinę Yvonne Murphy i przekazał go prokuratorowi generalnemu. Od 1940 roku księża molestowali seksualnie 400 – 450 dzieci.
– Chodzi o 46 księży z archidiecezji dublińskiej, w tym 19 biskupów i czterech arcybiskupów. To ogromny problem dla Kościoła katolickiego – powiedział „Rz” zajmujący się tematyką religijną w dzienniku „The Irish Times” Patsy McGarry. – Z tej liczby 11 już zostało skazanych, a dalszych czterech jest ogólnie znanych z imienia i nazwiska. Problemem jest więc pozostała piętnastka. Nie wiadomo, czy ich nazwiska zostaną opublikowane – dodał.
To prokurator generalny oceni, czy raport moż jakkolwiek wpłynąć na trwające właśnie procesy sądowe lub śledztwa. Jeśli uzna, że tak, minister sprawiedliwości musi poprosić Sąd Najwyższy o radę.
– Chodzi przede wszystkim o trzy trwające właśnie sprawy – dowodzi McGarry.
W biurze prasowym archidiecezji dublińskiej powiedziano nam, że nie mogą skomentować raportu, bo nie został jeszcze opublikowany.
To kolejny ciężki cios dla irlandzkiego Kościoła. W maju opublikowano raport dotyczący maltretowania dzieci przez księży i zakonnice. Rządowa Komisja ds. Przemocy wobec Dzieci zbadała 200 sierocińców, szpitali, szkół oraz zakładów poprawczych i schronisk prowadzonych przez Kościół od 1936 r. Zbadała też los ponad 30 tysięcy dzieci, które przebywały w tych instytucjach. „Cechą tych instytucji było fizyczne i psychiczne znęcanie się, a także zaniedbywanie dzieci” – stwierdzono. Wszędzie panował terror i rygor, dzieci bito i poniżano, nawet gwałcono. Raport podkreślił, że hierarchowie Kościoła przymykali na te praktyki oczy. W maju kardynał Sean Brady, stojący na czele Kościoła katolickiego w Irlandii, wyraził „głębokie ubolewanie i wstyd”. – Zwierzchnik archidiecezji dublińskiej abp. Diarmuid Martin już od Bożego Narodzenia starał się przygotować wiernych na publikację raportu – mówił McGarry. W czerwcu delegacja Konferencji Episkopatu Irlandii gościła w Watykanie i jak pisał „Il Giornale” – usłyszała ultimatum od papieża Benedykta XVI, który polecił im ustalenie prawdy o maltretowaniu i seksualnym wykorzystywaniu dzieci przez księży.
Sprawa irlandzka to kolejna afera dotycząca pedofilii księży. Najbardziej głośna miała miejsce w USA – tam swoje skargi wobec ponad 4 tys. księży zgłosiło ponad 10 tys. osób. Ostatecznie skazano 252 księży, w tym 100 na kary więzienia. W Australii wysunięto ponad 100 oskarżeń wobec księży. Kłopoty ma też Kościół w Wielkiej Brytanii, a na 15 lat więzienia skazany został ksiądz w Argentynie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA