fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Sprzedaż detaliczna w USA pod koniec roku wzrośnie

Jest szansa na wzrost obrotów w ostatnim kwartale. Dla detalistów 2009 r. i tak będzie najtrudniejszy od 30 lat.
Rzeczpospolita
Piotr Mazurkiewicz
Pierwsze dziewięć miesięcy roku będzie oznaczało dla detalistów straty, ale w ostatnim kwartale jest szansa na niewielkie zwyżki
Według prognozy branżowej organizacji National Retail Federation tegoroczny pierwszy i drugi kwartał przyniesie spadki sprzedaży detalicznej o 2,5 proc. w każdym z kwartałów. W trzecim kwartale detaliści dalej będą musieli radzić sobie ze spadkami – jednak już na mniejszą skalę, bo o 1,1 proc. Jest jednak zdaniem NRF szansa na ożywienie na koniec roku – wówczas sprzedaż wzrośnie o 3,6 proc. w porównaniu z ub.r.
Dla sieci handlowych w USA bieżący rok będzie najtrudniejszy od dawna. Zarządzający sieciami spodziewają się spadku tegorocznych przychodów o średnio 0,5 proc. – będzie to pierwszy roczny spadek od 30 lat. Nawet w ubiegłym roku, który na tym rynku już był trudny, firmy zanotowały wzrost sprzedaży o 1,4 proc. – Wiele niekorzystnych trendów w zachowaniach konsumenckich obserwowanych w 2008 r. niestety się pogłębia – mówi Rosalind Wells, główny ekonomista NRF. – Bez znaczącej poprawy na rynku pracy zaufanie konsumentów się nie zmieni i nie możemy oczekiwać znaczących zmian na rynku – dodaje.
Nadzieją napawa dopiero tegoroczny sezon świąteczny. Już w 2008 r. wielu analityków się spodziewało, że Amerykanie wydadzą na święta mniej niż w 2007 r. Ostatecznie okazało się, że wydatki, choć nieznacznie, jednak wzrosły, ale kosztem choćby wcześniej rozpoczętych wyprzedaży, co odbiło się na wynikach netto firm.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA