fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Trudniej o kredyt i dotacje

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Anna Cieślak-Wróblewska
Pogarsza się współpraca firm z bankami przy pozyskiwaniu funduszy z Unii. Przedsiębiorcy narzekają na wydłużające się procedury – wynika z badań, do których dotarła „Rz”
O blisko połowę spadła liczba firm, które są zadowolone ze współpracy z bankami przy ubieganiu się o środki z funduszy unijnych – wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR i Warszawski Instytut Bankowości. Tylko jedna trzecia badanych przedsiębiorstw średniej wielkości uważa, że ich bank oferuje im odpowiednie wsparcie i pomoc. Rok temu było to ponad 62 proc.
– Przedsiębiorcy są zainteresowani doradztwem ze strony banków. Nie zawsze jednak uzyskują takie wsparcie, na jakim by im zależało. – wyjaśnia Jan Garlicki, dyrektor generalny Centrum Badań Marketingowych INDICATOR. Potwierdzają to sami zainteresowani.
Jak podkreślają specjaliści, taki, a nie inny, wynik badania bierze się z tego, że firmy dość szeroko traktują pojęcie „wsparcia”. Za jego brak uznają również problemy w otrzymaniu finansowania umożliwiającego dostęp do pieniędzy z Brukseli. Potwierdza to Krzysztof Fornalik z firmy Defor zatrudniającej 280 osób. – Rozmawialiśmy z bankami na temat finansowania naszego projektu dotowanego z UE. I nie było to pozytywne doświadczenie – mówi Fornalik. – Owszem, bank oferował wiele możliwości, starał się pomóc, ale przedstawiane warunki okazały się znacznie gorsze niż kilka miesięcy temu. Problem polega na tym, że ratingi dla branży budowlanej znacznie się obniżyły i choć nasza firma jest w bardzo dobrej kondycji, bankowcy kierują się ogólnymi ocenami – dodaje. Podkreśla, że mimo to udało się sfinansować projekt – ze źródeł własnych i leasingu.
Z kolei przedstawiciel firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, który prosi o nieujawnianie jej nazwy, narzeka, że starania o kredyt trwają już od grudnia, a bank żąda ciągle nowych zabezpieczeń. – W ogóle nie ma pola do negocjacji, musimy spełniać wszystkie wymogi – podkreśla.
– Relacje firm z bankami, przede wszystkim tych małych i średnich, rzeczywiście uległy znacznemu pogorszeniu – twierdzą eksperci. – Najczęściej przedsiębiorcy narzekają na odmowę udzielenia promesy kredytowej lub wyższe opłaty z nią związane. Wskazują też na wydłużone i bardziej skomplikowane procedury – uważa Beata Tylman z firmy doradczej Deloitte. Banki żądają więcej dokumentów, dłużej się zastanawiają nad decyzją. Przykładowo, rozpatrzenie wniosku o promesę zajmuje w części banków dwa tygodnie, rok wcześniej – tydzień. Często się też zdarza, że ostateczną decyzję o kredycie podejmuje centrala, a nie konkretna placówka.
Bankowcy zapewniają, że kredyty związane z dotacjami unijnymi nadal są ważną częścią działalności, i nie zmniejszają aktywności na tym polu. Aleksandra Rutkowska z Raiffeisen Banku podkreśla, że ostatnio poszerzona została oferta. – Oprócz kredytów zaoferowaliśmy leasing unijny – wyjaśnia.
Przedstawiciele banków przyznają jednak, że pogorszenie sytuacji gospodarczej przekłada się na ostrożniejszą politykę kredytową. Zwracają uwagę, że coraz więcej sygnałów świadczy o tym, że przedsiębiorstwa mają problemy z realizacją założeń zawartych w umowach o dofinansowanie. Ci, którzy planowali nowe inwestycje, teraz muszą je ponownie  przeanalizować. – Ciąży na nas podwójna odpowiedzialność, zarówno za udzielony kredyt, jak i za przedsiębiorcę. Ten musi się wywiązać wobec instytucji, z którą zawarł umowę o dofinansowanie, z deklarowanych efektów swojej inwestycji – mówi Mariusz Nowak, kierownik zespołu ds. wsparcia i zarządzania produktami Fortis Banku.
Efekty bardziej restrykcyjnego podejścia banków do unijnych projektów firm już zresztą widać. Problemy z uzyskaniem promesy kredytowej spowodowały, że w tegorocznym konkursie na innowacyjne inwestycje startowało o ok. 40 proc. mniej przedsiębiorstw niż w ubiegłym roku.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorek
[mail=m.krzesniak@rp.pl]m.krzesniak@rp.pl[/mail]
[mail=a.cieslak@rp.pl]a.cieslak@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA