fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wynajęcie Willisa wzbudza kontrowersje

AFP
Wierzyciele producenta wódki Sobieski protestują. Firma Belvedere jest tym oburzona
Doniesienia o tym, że amerykański aktor Bruce Willis zostanie twarzą marki Sobieski, wywołały ostrą reakcję komitetu sterującego reprezentującego właścicieli ponad 60 proc. obligacji o zmiennym oprocentowaniu wyemitowanych przez Belvedere.
– Zarządzanie środkami w taki sposób świadczy o nieodpowiedzialności kierownictwa spółki. Zarząd Belvedere powinien przede wszystkim troszczyć się o pracowników, dostawców i wierzycieli, mniej natomiast zajmować się wyrzucaniem kolejnych milionów dolarów, tym razem na kontrakt reklamowy z gwiazdą filmową – komentuje Andrzej Długosz, doradca ds. PR komitetu sterującego, który kilka dni temu poinformował o złożeniu wniosku o upadłość spółek zależnych Belvedere w Polsce.
Producent wódki Sobieski jest oburzony reakcją komitetu. Według niego to element "agresywnych działań medialnych przeciwko grupie".
– To nie kredytodawcy decydują o tym, jak mamy zarządzać spółką – podkreśla Krzysztof Tryliński, dyrektor generalny Belvedere. Dodaje, że w dalszym ciągu komitet nie ujawnił nazw wierzycieli, których reprezentuje. Zarząd Belvedere podejrzewa, że są to fundusze z rajów podatkowych.
O właścicielach obligacji Belvedere, których termin spłaty przypada na 2013 r., po raz pierwszy zrobiło się głośno w połowie 2008 r. Wierzyciele upomnieli się wówczas o wcześniejszy zwrot zadłużenia. Zrobili to, ponieważ zarząd firmy naruszył umowę z nimi, przekraczając limity nabycia własnych akcji. Od lipca 2008 r. Belvedere objęta jest ochroną sądową.
W ostatni wtorek szefowie firmy przedstawili plan zwrotu zadłużenia. Zamierzają spłacić w sumie ok. 550 mln euro. Chcą zrobić to jednak w ciągu dziesięciu lat.
Tymczasem wierzyciele mają własny pomysł na restrukturyzację Belvedere. Proponują m.in. zamianę części długu na akcje spółki.
We wczorajszym piśmie komitetu sterującego do mediów pojawiło się zdanie, że Belvedere nie jest w stanie spłacać swoich długów. Zdaniem zarządu firmy twierdzenie to można uznać za pomówienie. W komunikacie, który wydał, podkreśla, że zarówno Belvedere, jak i wszystkie spółki zależne firmy w Polsce na bieżąco spłacają wszystkie zobowiązania i nie mają problemów z prowadzeniem działalności. O tym, że firma się rozwija, świadczy m.in. mocna pozycja wódki Sobieski na świecie. W 2008 r. jej łączna sprzedaż wyniosła 24,75 mln litrów. Była o 10 proc. wyższa niż w 2007 r.
O umowie między Belvedere a Bruce'em Willisem "Rz" napisała jako pierwsza. Ustaliliśmy, że za czteroletni kontrakt na promocję wódki w Europie i Chinach Belvedere zapłaci mu ok. 16 mln dolarów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA