fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Niemiecka gospodarka w recesji

Siedziba Commerzbanku we Frankfurcie
AFP
Beata Drewnowska
W trzecim kwartale PKB Niemiec spadł o 0,5 proc. w porównaniu do drugiego kwartału. To początek poważnej recesji za Odrą
Ekonomiście spodziewali się, że wskaźnik zmniejszy się 0,2 proc. We wrześniu produkcja przemysłowa w Niemczech była 3,6 proc. niższa niż w sierpniu. Słabe wyniki niemieckiej gospodarki to efekt spadającego eksportu i rosnącego eksportu.
[wyimek]Sytuacja w Niemczech odbije się także na wielkości polskiego eksportu[/wyimek]
- Niemiecka recesja właśnie się zaczęła i jest bardzo poważna - uważa Holger Schmieding, główny ekonomista Bank of America w Londynie. - Ryzyko spadku niemieckiego PKB w przyszłym roku o ponad 1 proc. jest bardzo duże i dlatego musimy zmienić prognozy dotyczące całej strefy euro - dodaje.
Skutki recesji odczuwają już firmy niemieckie. Siemens AG poinformował, że planuje do 2010 roku zredukować 16,75 tys. miejsc pracy.
- Sytuacja w Niemczech - naszego głównej partnera handlowego - odbije się także na wielkości polskiego eksportu, choć z pewnym opóźnieniem. - Efekty mogą pojawić się z opóźnieniem jednego kwartału, oczekuje spowolnienia naszego eksportu w ciągu dwóch, trzech miesięcy - mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku.
We wrześniu eksport był jeszcze silny i wzrósł o ponad 20 proc. rok do roku. Ekonomiści spodziewają się spowolnienia wymiany handlowej od początku 2009 roku.
Recesja w Niemczech, największej gospodarce strefy euro, zmusi Europejski Bank Centralny do ostrzejszego cięcia stóp. - EBC będzie zmuszony relatywnie szybko, tj. do połowy 2009 roku, obniżyć główną stopę procentową do 1,5 proc. - twierdzi ekonomista Deutsche Banku.W zeszłym tygodniu EBC obciął stopy procentowe o 0,5 pkt proc. - główna wynosi obecnie 3,25 proc.
Po opublikowaniu raportu [link=http://www.rp.pl/temat/215270.html]euro osłabiło się względem dolara[/link].
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA