fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inteligentne komórki napędzają rynki krajów rozwiniętych

Najszybciej rośnie sprzedaż w krajach rozwijających się. Wzrost w gospodarkach dojrzałych jest symboliczny.
Rzeczpospolita
W 2013 r. roczna wartość rynku telefonów komórkowych sięgnie 200 mld dol. – przewiduje firma badawcza Informa. Ok. 60 proc. tej kwoty przyniosą producentom nabywcy z krajów rozwijających się: Chin, Indii, Brazylii, Rosji itp. Państwa te będą głównym motorem wzrostu wartości całego rynku telefonicznego.
W krajach rozwiniętych, gdzie nasycenie telefonami przekracza liczbę obywateli, tempo wzrostu wydatków na komórki będzie niewielkie:
2 proc. w Europie Zachodniej, 1 proc. w USA i 0,5 proc. na Dalekim Wschodzie. Od 2009 r. możliwy jest nawet regres. Rósł, i to szybko, będzie tylko segment zaawansowanych technicznie modeli telefonów zwanych smartphone’ami.
Za kilka lat jego wartość przekroczy połowę wartości całego rynku komórkowego w krajach rozwiniętych. Wartość tego segmentu w globalnym rynku telefonicznym sięgnie 47 proc., czyli osiągnie 95 mld dol. Dziś smartphone’y są trzy – cztery razy droższe od przeciętnych komórek, ale wraz ze wzrostem popytu i wielkości sprzedaży ich cena będzie spadać. W efekcie w 2013 r. gwałtowny wzrost sprzedaży smartphone’ów tylko w niewielkim stopniu zrekompensuje producentom spadek sprzedaży wszystkich linii komórek.
Według analityków Informy producenci powinni się otwierać na współpracę z niezależnymi producentami oprogramowania, wraz z którymi będą mogli opracować i wdrożyć w telefonach komórkowych nowe funkcje i usługi, które przyniosą im dodatkowe przychody.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA