fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Urodziny hetmana Tarnowskiego

Ze zbiorów Muzeum
Małopolskie
Europejskie Dni Dziedzictwa są w tym roku w Tarnowie okazją do przypomnienia sylwetki jednej z najwybitniejszych postaci związanych z tym miastem i regionem – hetmana Jana Tarnowskiego. W tym roku mija 520. rocznica urodzin wybitnego tarnowianina.
Do dziś mieszkańcy Starego Waliszowa koło Bystrzycy opowiadają legendę o powstaniu wioski Tarnowica Polna (obecnie na Ukrainie) po bitwie pod Obertynem w 1531 r. Hetman Jan Tarnowski osadził tam chłopów spod Tarnowa, którzy walczyli pod jego komendą. Prawie 400 lat później, po II wojnie światowej, wieś w całości została przesiedlona na zachód, ale pamięć o korzeniach nadal się tu pielęgnuje.
Dzieje wsi Tarnowica Polna i jej mieszkańców od połowy XIX w. do współczesności przypomina wystawa w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Na starych fotografiach utrwalone zostały przede wszystkim uroczyste momenty z życia rodzin chłopskich – wesela, pierwsze komunie, pielgrzymki, wyjazdy na odpust do miasta, zabawy… Są też zdjęcia dokumentujące dramatyczne losy mieszkańców: wywózki na Sybir, udział w walkach podczas obu wojen światowych. Osobny rozdział stanowi okres powojenny i budowanie od nowa małej ojczyzny. Fotografiom towarzyszą ciekawe dokumenty, wspomnienia mieszkańców Tarnowicy i ich potomków, rodzinne pamiątki przywiezione ze wschodu.
Na 13 i 14 września zaplanowano też imprezy w plenerze, m.in. występy zespołów Tarnowiczanki (Stary Waliszów) i Waliszowian (Nowy Waliszów), a także seminarium historyczne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA