fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Sklonowane psy wywąchają nowotwór

Koreańscy naukowcy wyhodowali potomstwo jednego z najlepszych na świecie specjalistów w wykrywaniu raka
Marine nie może mieć dzieci, bo usunięto jej z powodu choroby macicę. Problem posiadania przez nią potomstwa rozwiązała matka zastępcza, która powiła właśnie czworo zdrowych dzieci. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zostały one sklonowane, a ich matka Marine jest 6,5-letnią czarną suczką rasy labrador retriever wyspecjalizowaną w wykrywaniu nowotworów za pomocą węchu. Jej właścicielem jest japoński ośrodek szkoleniowy dla psów St. Sugar Cancer Sniffing Dog Training Centre w Shirahamie.
– Uważamy, że Marine ma najlepsze na świecie zdolności wykrywania raka – mówi Yuji Satoh, główny trener w ośrodku. – Dlatego zdecydowaliśmy się na sklonowanie jej.
Tego trudnego zadania podjął się Koreańczyk prof. Lee Byeong Chun z National University w Seulu, ekspert w tej dziedzinie, który jako pierwszy w 2005 roku sklonował psa – charta afgańskiego o imieniu Snuppy. Naukowiec pobrał próbki skóry Marine, które następnie zostały poddane obróbce w koreańskim laboratorium RNL Bio. Dwie z czterech suczek, które się w efekcie urodziły, będą szkolone w Japonii pod kątem wykrywania raka. Dwie pozostałe zostaną sprzedane innym ośrodkom za blisko pół miliona dolarów każda.
Wielu naukowców uważa, że komórki nowotworowe wydzielają charakterystyczny zapach, nieuchwytny dla człowieka, ale całkiem wyraźny dla psiego nosa, w którym znajduje się około 220 milionów komórek węchowych. Dla porównania: ludzki węch dysponuje zaledwie ich 5 milionami. Dzięki temu zwierzę potrafi wyczuć woń raka w ludzkim oddechu, próbce moczu lub krwi. Tym sposobem psy potrafią wykrywać m.in. nowotwory jajników, płuc, piersi, prostaty czy skóry w bardzo wczesnym stadium. O skuteczności danego zwierzęcia decyduje liczba popełnianych przez nie pomyłek. Marine jest niezwykle cenna właśnie dlatego, że jest niemal bezbłędna. W przyszłości jej klony mają służyć na całym świecie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA