fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Ze starym prawem jazdy zachowujesz uprawnienia

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Mimo że wymiana starych papierowych na nowe plastikowe zakończyła się dwa lata temu, kilkaset tysięcy kierowców wciąż jeździ ze starymi prawami jazdy
Jest to możliwe do najbliższej kontroli drogówki. Odbierze ona kierowcy papierowe prawo jazdy, wypisze mandat (50 zł) i wystawi pokwitowanie (najwyżej na siedem dni). Kierowca będzie musiał więc szybko wyrobić nowy dokument. Czy trzeba będzie zdawać powtórny egzamin? – pytają nas czytelnicy. - Nie - odpowiada „Rz” Tomasz Piętka z Ministerstwa Transportu. I dodaje, że kierowca nawet ze starym dokumentem nie stracił uprawnień do kierowania, bo mu ich nie cofnięto. To tylko dokument je potwierdzający stracił ważność.
Jeśli po wystawieniu pokwitowania kierowca nie wymieni dokumentu, będzie już traktowany inaczej (jak recydywista). Jego sprawa może się nawet skończyć w sądzie grodzkim. Przy następnej kontroli prowadzony przez niego samochód może zostać odholowany na specjalny parking, bo przecież jego dane nie figurują w policyjnej ewidencji.
Do wyrobienia nowego dokumentu potrzebne są: wniosek, dowód wpłaty 71 zł, zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz kserokopia dotychczasowego prawa jazdy.
Wniosek o wymianę można przesłać pocztą. Istnieje możliwość pobrania formularza wniosku przez Internet. Jest on dostępny na stronie Ministerstwa Transportu www.mtib.gov.pl jako załącznik do rozporządzenia ministra infrastruktury z 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.
Ponieważ jednak druk ten w dalszej obróbce jest skanowany i przesyłany za pośrednictwem łącz satelitarnych, producent (ze względu na określone wymagania w całym procesie wydawania praw jazdy) sugeruje posługiwanie się jego formularzem, który bezpłatnie i bez kolejki można dostać w każdym wydziale komunikacji.
Po odbiór nowego dokumentu trzeba się zgłosić osobiście (urzędnik musi unieważnić dotychczasowy dokument). Wydziały komunikacji mają 30 dni na wydanie nowego prawa jazdy.
Wymieniane teraz prawa jazdy mają nam wystarczyć na 10 – 15 lat. Potem, ze względu na unijne dyrektywy, znowu czeka kierowców wymiana.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA