fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Poznaniacy podzielili swój budżet

Fotorzepa, Adam Burakowski
Projekt „Trener osiedlowy", czyli zajęcia rekreacyjno -sportowe, otrzymał największe wsparcie mieszkańców, którzy dzielili budżet obywatelski.
Już po raz czwarty mieszkańcy stolicy Wielkopolski wzięli udział w głosowaniu na projekty realizowane z budżetu miasta. Mieli do wyboru 168 propozycji, na które zostało przeznaczonych w sumie 15 mln zł.
Jak skrupulatnie policzyli poznańscy urzędnicy, mieszkańcy miasta złożyli 20 139 kart papierowych i 52 997 interaktywnych. Jedna osoba mogła oddać sześć głosów na jednej karcie. Znalazło się na niej 168 projektów ogólnomiejskich (62 projekty) oraz dzielnicowych (106).
Zdaniem prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka zwycięskie projekty pokazały, czego chcą poznaniacy. – Widać, że potrzebują oni terenów do sportu i rekreacji. Mam nadzieję, że ich głos będzie ważny dla radnych w kwestii układania przyszłorocznego budżetu – tłumaczy prezydent miasta.
– Podział na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe przyczynił się do równego rozdysponowania pomysłów w poszczególnych rejonach miasta. Tym sposobem każda z dzielnic zyskała coś dla siebie – dodaje Sylwia Stec, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta.
I zapewnia, że w przyszłym roku poznaniacy także będą mogli sami wybrać, na co ratusz przeznaczy pieniądze. Najpewniej, tak jak w tym roku, do rozdysponowania będzie 15 mln złotych.
W kategorii projektów ogólnomiejskich pierwsze miejsce z liczbą 9439 głosów zdobył projekt „Trener osiedlowy", dzięki któremu przez cały rok odbywać się będą darmowe popołudniowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży oraz osób po 50. roku życia. Magistrat przeznaczy na ten cel 1,39 mln zł.
Drugie miejsce z liczbą 7309 głosów zajęła „Plażojada", na którą pójdzie prawie 2 mln zł. To wspólny projekt mieszkańców Sołacza, Kiekrza, Krzyżownik-Smochowic, Strzeszyna i Podolan. Celem jest stworzenie nowych i rewitalizacja istniejących miejsc wypoczynku. Trzecim projektem, który zwyciężył w budżecie, jest „Centrum Sportów Wrotkarskich Arena". Koszt inwestycji to 1,85 mln zł.
Mieszkańcy rozdzielili też pieniądze na projekty dzielnicowe. I tak Stare Miasto zyska m.in. oświetlenie nad Wartą, taras widokowy na ratuszu czy park rekreacyjno-sportowy „Przy Żurawińcu". W Nowym Mieście pojawi się natomiast „Sportowy Raj", czyli teren spacerowo-parkowy na osiedlu Orła Białego, muszla koncertowa, ścieżka pieszo-rowerowa nad Wartą, część pieniędzy zostanie przeznaczonych na oświetlenie górek saneczkowych. Mieszkańcy dzielnicy Jeżyce zdecydowali przeznaczyć środki m.in. na rewitalizację boisk sportowych przy SP nr 62 oraz remont stadionu lekkoatletycznego na Golęcinie. W dzielnicy Wilda powstaną m.in. wieża widokowa, park dookoła fortu IX wraz z wybiegiem dla psów, skatepark na Świerczewie.
Na Grunwaldzie powstaną zaś m.in. park astronomiczny obok obserwatorium, chodnik i ścieżka rowerowa czy fontanny w parku Wilsona.
– W poprzednim roku pieniądze z budżetu obywatelskiego zostały przeznaczone m.in. na remont hospicjum, plac zabaw przy Malcie oraz ośrodek dla niepełnosprawnych – przypomina Sylwia Stec.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA