fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Berliński dziennik: "Kukiz mógłby położyć kres rządom PO"

Paweł Kukiz
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
"Berliner Zeitung" w artykule "Piosenkarz zmienia scenę" rozważa scenariusz, gdyby ruch Pawła Kukiza dostał 20-procentowe poparcie w wyborach powszechnych.

"Berliner Zeitung" publikuje relację Jana Opielki z Warszawy o nowicjuszu na polskiej scenie politycznej: piosenkarzu Pawle Kukizie, który może stać się zagrożeniem dla elit politycznych. „W wyborach, zdobywając może znów 20-procentowe poparcie, mógłby stać się drugą co do wielkości siłą. Jest to nieco mniej niż poparcie dla opozycyjnej partii PiS, ale więcej niż poparcie dla rządzącej Platformy Obywatelskiej z Ewą Kopacz, która uzyskuje tylko 17 proc. Kukiz mógłby stać się w Europie pierwszym muzykiem, który znacznie przyczynił się do zmiany rządu", pisze autor relacji.

Czołówka PiS wokół Jarosława Kaczyńskiego już szuka zbliżenia z Kukizem, stwierdza autor "Berliner Zeitung".

"Kukiz chce zwrotu i to otwarcie mówi. My też chcemy zwrotu", cytuje autor relacji słowa Beaty Szydło, wiceprzewodniczącej PiS, "nowej silnej kobiety w Prawie i Sprawiedliwości".

"Ale idee i wizje przedstawiane dotąd przez Kukiza są dość mgliste", pisze Opielka, zaznaczając, że "Kukiz mógłby rzeczywiście przyczynić się do położenia kresu liberalno-konserwatywnemu rządowi Ewy Kopacz. 51-letni piosenkarz pociąga za sobą rzesze niezadowolonych, przeważnie młodszych wyborców. To oni w drugiej turze wyborów prezydenckich oddali decydujące głosy na kandydata PiS Andrzeja Dudę. Na listach przyszłego ugrupowania Kukiza mają figurować przede wszystkim młodzi ludzie w wieku od 25-45 lat. Zamierza on zreformować wymiar sprawiedliwości, opodatkować banki, wspierać rodziny - i łypie okiem na centro-prawicę. Jeżeli uda mu się sformować ruch, w Sejmie może stać się języczkiem u wagi", jak autor artykułu cytuje politologa Mirosława Karwata. "Będzie to wartość dodana dla politycznej prawicy".

 

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA