fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W Indiach kurczaki padają jak muchy

Bloomberg
Ceny kurcząt w Indiach skoczyły do rekordowych poziomów po padnięciu w maju ponad 17 mln ptaków. Powodem były upały przekraczające 40 st. C.

Maj i czerwiec to zwykle najbardziej upalne miesiące w Indiach. Ale tegoroczne temperatury były wyższe od przeciętnej w wielu w regionach na skutek pojawienia się zjawiska klimatycznego El Nino. Już w 2009 r. spowodowało ono największą wówczas od 40 lat suszę.

Tegoroczny tak duży pomór drobiu będzie poważnym ciosem dla hodowców i miejscowych rolników uprawiających kukurydzę, którzy liczyli, że rosnący popyt na pasze pozwoli im zarobić. Indie mają trudności z eksportem tego ziarna po spadku jego światowych cen w ubiegłym roku do poziomu najniższego od 5 lat, bo w Stanach i Ameryce Płd. osiągnięto rekordowe zbiory. Teraz perspektywy rolników pogorszyły się jeszcze bardziej, bo wygląda na to, że hodowcy drobiu nie będą potrzebować tyle ziarna, ile spodziewali się jego producenci.

- W ostatnich 2-3 tygodniach popyt na pasze dla drobiu zmalał o prawie 30 proc. - stwierdził dyrektor generalny w firmie produkcji pasz Komaral Feeds and Foods, K.V. Krishna Charan. Ceny kukurydzy i śruty sojowej zmalały w  maju o prawie 4 proc. na skutek większej śmiertelności drobiu. - Zwykle wynosi ona latem 2-3 proc. stad, ale w maju skoczyła do 10 proc. - dodał Prasanna Pedgaonkar, wicedyrektor zakładu przetwórczego Venky's.

Na skutek pomoru w maju ponad 17 mln brojlerów - to rekordowa liczba  w jednym miesiącu - ceny hurtowe kurcząt skoczyły w zachodnich stanach do rekordowych 95 rupii (1,49 dol.) za kilogram, o 35 proc. wobec kwietnia. Do tego wzrostu przyczynił się także zakaz sprzedaży wołowiny w stanie Maharasztra.

Kurczęta będą drożeć, jeśli słupek rtęci utrzyma się wysoko w czerwcu - uważają przedstawiciele sektora. Brojlery nie przeżyją  przy  temperaturze powyżej 45 stopni  przez dłuższy czas - stwierdził szef organizacji hodowców drobiu z Maharasztry, Vasant Kumar.

W ubiegłym tygodniu najwyższe temperatury ponad 47 stopni zanotowano w południowych stanach Andra Pradesz i Telangana, na które przypada jedna trzecia produkcji drobiu w tym kraju; były o 3-7 stopni powyżej normalnej, powodując zgon ponad 2100 ludzi.

Hindusi liczą, że monsunowe deszcze przyniosą pewną ulgę, ale opady w  czerwcu-wrześniu wzdłuż południowego wybrzeża Kerali mogą opóźnić się. Służby meteo spodziewają się teraz pierwszych opadów 4 czerwca zamiast 30 maja. - Temperatura musi zmaleć, bo kolejna fala takiego skwaru w następnym tygodniu zabije dalsze miliony ptaków - stwierdził wiceszef Venky's.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA