fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Eksport potrzebuje wsparcia

Program Rozwoju Eksportu ma ułatwiać polskim przedsiębiorcom zagraniczną ekspansję.
Bloomberg
Program Rozwoju Eksportu ma ułatwiać polskim przedsiębiorcom zagraniczną ekspansję.

Program realizuje Bank Zachodni WBK wraz z grupą partnerów: Korporacją Ubezpieczeń Kredytowych KUKE, Google, PwC i Bisnode. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem ministerstw: Gospodarki oraz Spraw Zagranicznych. Jego celem będzie dostarczanie tego, co najważniejsze: wiedzy oraz praktycznych narzędzi mających pomóc przedsiębiorstwom w wyborze potencjalnych kierunków eksportu, rozpoznaniu konkretnych rynków, poznaniu ich specyfiki i wymagań, zidentyfikowaniu zagrożeń, a następnie realizacji celów.

W ramach programu w największych miastach organizowane są konferencje, na których eksporterzy będą się spotykać z ekspertami. Każda z nich obejmie m.in. panele dyskusyjne dotyczące wyboru kierunków ekspansji, prezentacje specjalistów od kwestii prawnych, informacje o sposobach ubezpieczania się od ryzyka (na mapie obok podajemy miejsca i terminy konferencji).

„Rzeczpospolita" została patronem medialnym programu. Relacjonujemy konferencje i piszemy o potencjalnych kierunkach rozwoju eksportu. Dziś przedstawiamy Chiny. To trudny rynek, gdzie warto mieć partnera, który pomoże w prowadzeniu interesów.

Organizator Programu Promocji Eksportu, BZ WBK, może wspierać polskich przedsiębiorców w Chinach przez tamtejsze banki, z którymi współpracuje. Jednym z nich jest Bank of Shanghai, w którym udziały nabył w 2014 r. Banco Santander. Dzięki temu BZ WBK zyskał mocnego partnera dla swych klientów w Chinach. Od marca 2014 r. w Bank of Shanghai działa specjalny zespół dedykowany obsłudze klientów z zagranicy (tzw. International Desk).

Bank jest obecny we wszystkich najważniejszych gospodarczo prowincjach, łącznie posiada 307 oddziałów. Oprócz reprezentacji w Szanghaju działa w drugiej gospodarczej stolicy Chin, czyli Hongkongu, zagłębiu produkcyjnym nowych technologii Shenzhen i innych ośrodkach, jak Tianjin, Nanjing, Suzhou, Hangzhou, Ningbo i Chengdu.

Dla polskich firm planujących ekspansję na rynek chiński istotne jest też to, że International Desk w Bank of Shanghai rozwija bliskie kontakty z takimi podmiotami, jak chińskie instytucje rządowe, izby branżowe, kancelarie prawne, firmy doradcze, księgowe, podatkowe i logistyczne. Może więc zapewnić polskiej firmie wsparcie także pozabankowe i znacznie ułatwić organizację całego biznesu w Chinach.

BZ WBK blisko współpracuje także z Santander Hongkong. Dla polskich importerów m.in. przygotowywane jest zabezpieczenie płatności z odroczonym terminem zapłaty. Do tego dochodzi oferta finansowania dla ich dostawców, czyli chińskich eksporterów do Polski z płatnością „at sight", tj. po potwierdzeniu wysyłki towaru i dostarczeniu wymaganych dokumentów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA